به گزارش افکارنیوز،

 سازمان عفو بین‌الملل روز پنج شنبه با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم تازه دولت انگلیس در خصوص صادرات مجدد سلاح به عربستان سعودی انتقاد کرد.

اخبار بین الملل- عفو بین‌الملل اظهارات اخیر لیز تروس، وزیر تجارت انگلیس و توصیف حملات هوایی نیرو‌های عربستان در یمن به "اتفاقات فردی" را اظهاراتی بسیار "پلید" خواند.

در این بیانیه آمده است که انگلیس تسلیحاتی را به ارزش پنج میلیارد پوند طی جنگ یمن به عربستان فروخته است و تصمیم جدید آن‌ها برای فروش مجدد سلاح به ریاض تلاشی برای بی‌توجهی به قانون بین‌المللی است.

این سازمان با اشاره به اظهارات اخیر کیت آلن، مدیر عفو بین‌الملل خواستار بازنگری لندن در سیستم نظارت بر سلاح‌های انگلیس شد.

آلن اخیراً با انتقاد از تصمیم دولت لندن برای صادرات مجدد سلاح به ریاض گفت به نظر می‌رسد این اقدام تلاشی برای بازنویسی تاریخ و نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی است.

این مقام سازمان عفو بین‌الملل همچنین افزود که انگلیس در حال کنار گذاشتن تعهدات خود در چارچوب کنترل بین‌المللی سلاح است.

روزنامه گاردین اخیرا در گزارشی نوشت، شرکت بی‌ای ئی سیستمز، بزرگترین شرکت تسلیحات سازی انگلیس و اروپا، در طول جنگ یمن ۱۵ میلیارد پوند تسلیحات به عربستان سعودی صادر کرده است.

بر اساس آمار منتشر شده، این شرکت انگلیسی با سوءاستفاده از جنگ خونینی که علیه مردم یمن در جریان است، طی یک بازه ۵ ساله ۱۵ میلیارد پوند سلاح به عربستان فروخته است. همچنین این شرکت به نیرو‌های سعودی آموزش نظامی ارائه کرده است.

عربستان سعودی از این تسلیحات برای کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع یمن استفاده کرده است.

گروه‌های مدافع صلح و مخالفان جنگ یمن بار‌ها خواستار توقف صادرات تسلیحات کشور‌های غربی به رژیم سعودی شده اند، اما مقامات غربی کشتار مردم یمن را بهترین راه برای کسب درآمد خود می‌دانند.