به گزارش افکارنیوز،

در حالی که دوازده روز از تاریخ اعلامی رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری (یکم جولای) گذشته و هنوز اتفاقی رخ نداده، برخی رسانه‌ها از شرط واشنگتن برای پذیرش اجرای این طرح خبر می‌دهند.

اخبار بین الملل-کاخ سفید به تل‌آویو فشار می‌آورد تا اجرای طرح اشغال را متوقف کند تا زمانی که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بتواند حمایت حزب آبی‌وسفید به ریاست «بنی گانتز» وزیر جنگ خود را به دست بیاورد.

به نوشته وبگاه «عروتص‌شوع» به نقل از این گزارش، آمریکا از حزب لیکود خواسته تا بر سر جزئیات طرح اشغال با آبی‌وسفید به توافق برسد و ثبات کابینه را حفظ کند.

بر این اساس، واشنگتن همچنین تلاش می‌کند تا در ازای به رسمیت شناختن طرح اشغال، تل‌آویو را مجبور به دادن برخی امتیازها به تشکیلات خودگردان فلسطین کند، به این امید که رام‌الله دوباره به پای میز مذاکره بازگردد.

کابینه تل‌آویو پیشتر وعده داده بود روز یکم جولای تاریخ اجرای طرح اشغال خواهد بود اما به نوشته هاآرتص دلیل عدم اجرای این طرح در آن روز، این بود که طرح مذکور از ابتدا بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای انحراف توجهات از پرونده‌های فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طراحی شده بود. 

پیشتر یک منبع آمریکایی با اشاره به جلسه کاخ سفید برای بررسی ابعاد طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال سی درصدی کرانه باختری، گفت احتمال اجرای آن در ماه جولای همچنان وجود دارد.