به گزارش افکارنیوز،

دولت هند امسال برای اولین بار طی بیش از هشت دهه مانع از برگزاری مراسم روز شهید در منطقه مسلمان‌نشین کشمیر شد.

اخبار بین الملل- نیروهای نظامی هند دیروز دوشنبه با حضور در منطقه کشمیر مانع از تجمع مسلمانان این منطقه برای گرامی‌داشت روز شهید شدند.

مسلمانان کشمیر هر سال سیزدهم ژوئن با تجمع خاطره شهدای حمله نیروهای هند به فرماندهی «ماهارجه هاری سینگ» را نگه می‌داشتند که با ممانعت دهلی نو، امسال مراسم گرامیداشت هشتادونهمین روز شهید برگزار نشد.

در حمله نیروهای هند سال ۱۹۳۱ به منطقه کشمیر، صدها نفر از مسلمانان کشمیر که در حال حرکت به سوی پاکستان بودند، شهید شدند.

به گزارش سایت «الاخوان»، «سید علی جیلانی»، رهبر جنبش مقاومت اسلامی کشمیر در کنگره احزاب اسلامی کشمیر که به منظور گرامی‌داشت روز شهید برگزار شده بود، با انتقاد از سیاست‌های دولت هند گفت: «هند به دنبال حل مناقشه و درگیری در اقلیم کشمیر نیست و باید در این باره از خود جدیت و صداقت نشان دهد».

در همین ارتباط، برخی رسانه‌ها از حمله ارتش هند به منطقه کشمیر طی امروز سه شنبه خبر دادند که بر اثر آن، چهار جوان کشمیری کشته شده اند. به گفته این منابع، این حملات همزمان با اعلام ممنوعیت برگزاری روز شهدای کشمیر صورت گرفته است.

وزارت کشور هند چهاردهم مرداد ماه سال گذشته از لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و پایان دادن به بند ۳۷۰ قانون اساسی هند خبر داد و نخست وزیر هند هم با ادعای اینکه تغییر وضعیت قانونی در کشمیر، این منطقه را از «تروریسم و جدایی‌طلبی» آزاد می‌کند، دستورالعمل لغو خودمختاری این منطقه را امضا کرد. این اقدام دهلی منجر به آغاز درگیری‌ها در این مناطق و تنش بین هند و پاکستان شد.

گذشته از این، دولت هند در راستای ضدیت با مسلمانان سال گذشته قانون جدید شهروندی را تصویب کرد که به موجب آن، مهاجران مسلمان را از کسب تابعیت این کشور محروم می‌کند.

بر اساس این قانون، هندوها، بودایی ها، سیک ها، مسیحیان و اقلیت های مذهبی دیگر که پیش از ۳۱ دسمبر سال ۲۰۱۴ از افغانستان، پاکستان و و سایر کشورها به هند فرار کرده، می‌توانند تابعیت هندوستان را به دست بیاورند ولی مسلمان‌ها چنین حقوق را ندارند و غیر هندی به شمار می‌روند.