به گزارش افکارنیوز،

چین روز چهارشنبه اعلام کرد علیه دستور اجرایی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا برای تحریم بانک‌های مرتبط با آنچه سرکوب چین در هنگ کنگ خوانده شده، دست به تلافی خواهد زد.

اخبار بین الملل-وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد مصوبه آمریکا موسوم به قانون خودمختاری هنگ کنگ «بُهتانی کینه جویانه» نسبت به مصوبه امنیت ملی چین درباره هنگ کنگ است.

در این بیانیه آمده است: «چین پاسخ‌های لازم را برای حفاظت از منافع مشروع خود خواهد داد و تحریم‌هایی را بر افراد و شرکت‌های آمریکایی مربوطه اعمال خواهد کرد.»

رسانه‌های دولتی چین نیز اعلام کردند این کشور قویا با تازه‌ترین اقدامات آمریکا درباره هنگ کنگ مخالف است و در پاسخ به آن، بر افراد و شرکت‌های آمریکایی اعمال تحریم خواهد کرد.

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داد: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با تشدید موضع سرسختانه خود علیه چین روز سه‌شنبه گفت یک مصوبه و یک دستور اجرایی را برای بازخواست از چین بر سر قانون امنیت ملی تحمیلی علیه هنگ کنگ که او آن را «ظالمانه» خواند، امضا کرده است.

این مصوبه را کنگره آمریکا برای مجازات بانک‌هایی تصویب کرده بود که با مقامات چینی مجری قانون جدید امنیت ملی دولت چین در هنگ کنگ داد و ستد دارند. روز سه شنبه ضرب الاجل امضای این مصوبه بود.

ترامپ همچنین گفت یک دستور اجرایی را با هدف تنبیه هر چه بیشتر چین به خاطر آن چه وی «اقدامات ظالمانه» علیه هنگ کنگ خواند، امضا کرده است.

به موجب این دستور اجرایی، رفتار تجاری ترجیحی آمریکا با هنگ کنگ که سالها جریان داشت خاتمه می یابد و به گفته ترامپ، هیچ امتیاز ویژه و رفتار اقتصادی خاص و فناوری حساس به هنگ کنگ ارایه نخواهد شد.

او گفت: «اکنون با هنگ کنگ همان رفتاری خواهد شد که با چین می شود.»

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت: «اشتباه نکنید. ما چین را کاملا به خاطر مخفی کردن ویروس کرونا و انداختن آن به جان جهان مقصر می دانیم. آنها می توانستند این را متوقف کنند. آنها باید آن را متوقف می کردند. این کار در منشا آن بسیار آسان بود.»