به گزارش افکارنیوز،

جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید گفته‌ است دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به شی جین پینگ، رئیس جمهور چین کمک کرده تا سلطه خود بر هنگ کنگ را تشدید کند.

اخبار بین الملل-بولتون معتقد است سیاست فاقد هماهنگی و انسجام دولت ترامپ در قبال چین کمک کرد که رئیس جمهور شی سلطه خود را بر هنگ کنگ تحکیم کند.

او گفت: ما سیاست هماهنگ و منسجمی در قبال چین نداشتیم بیشتر به این دلیل که ترامپ به هر چیزی درباره چین از دریچه منشور اقتصادی و یا یک قطب تجاری می‌نگرد. من معتقدم تجارت مهم است، اما سیاست‌های تجاری واقعا هماهنگ نبود و همان، توجه به مسائل غیراقتصادی چین را دشوار می‌ساخت.

بولتون بر این باور است که ترامپ در برهه‌ای از زمان نسبت به چین سختگیر بود و این از نظر سیاسی بسیار سودمند بود، اما به منظور تامین تعاملات تجاری مجبور به سازش با پکن خواهد شد.

او همچنین احتمال داد ترامپ چهارمین دیدار خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه اکتبر برگزار کند؛ چراکه این دیدار در صورت ثمربخش بودن، بخت او برای پیروز در انتخابات ماه نوامبر [آبان] را افزایش خواهد داد.

پیش‌تر، پارلمان چین قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ را تصویب کرد. بر اساس این قانون و به گفته مقامات چینی، دخالت‌های خارجی در شعله‌ور شدن اعتراضات در هنگ‌کنگ از بین می‌رود. پکن تاکید دارد هدف این قانون مقابله با خرابکاری‌ها، تروریسم، جدایی طلبی و تبانی با قدرت‌های خارجی است.

در پی تصویب این قانون؛ کشور‌های غربی، از جمله آمریکا مخالفت خود را با این قانون ابراز و چین را به اعمال تحریم‌های بیشتر تهدید کرده‌اند.

به گفته آمریکایی‌ها قانون امنیت ملی چین در هنگ‌کنگ، استقلال این منطقه را از بین می‌برد.

وزارت خارجه چین از کشور‌ها خواسته تا به قانون امنیتی در هنگ‌کنگ احترام بگذارند و به مداخلات در امور داخلی چین پایان دهند.