به گزارش افکار نیوز به نقل از نافع نیوز، صحبتهای اخیر در مورد جزایر سهگانه ایران و حمایتهای سیاسی عربستان از امارات در این ماجرا در حالی مطرح میشود که اسرائیل جزیره صنافیر و تیران که متعلق به عربستان بوده را در سال ۱۹۶۷ میلادی به دلیل اهمیت استراتژیک آنها، به اشغال خود درآورده است.

بنابر اسناد موجود، ملک فیصل کنترل این دو جزیره را در زمان جنگ اسرائیل با مصر، به مصر واگذار کرد، زیرا این دو جزیره از نظر استراتژیک و جغرافیایی اهمیت زیادی داشت و می‌توانست مانع حرکت کشتی‌های اسرائیلی به بندر ایلات شود اما اسرائیل آنها را در خلال این جنگ به اشغال خود درآورد.

این موضوع تاریخی و حیثیتی برای عربستان در حالی در چند روز اخیر در خبرها دوباره بازخوانی شده که تعداد کمی از مردم عربستان از این ماجرای تاریخی باخبر هستند و به نظر می‌رسد که خود دولت عربستان هم تمایلی به دانستن این موضوع در اذهان عمومی داخلی کشور نداشته است.

علاوه‌براین بسیاری از کارشناسان و متخصصان در امور خاورمیانه بر این مسئله تأکید می‌کنند که عربستان در ماجرای این دو جزیره به عینه نشان داده که در مسائلی که رو در روی غرب قرار می‌گیرد، حتی از منافع ملی کشور و مردم عربستان هم کوتاه می‌آید.

در این بین براساس شواهد تاریخی در سال ۱۹۷۷در ماجرای کمپ دیوید، شخص انور سادات(رئیس جمهور وقت مصر در دوران صلح کمپ دیوید) از عربستان می‌خواهد این دو جزیره را پس از قرارداد صلح دوباره باز پس گیرد اما عربستان این کار را انجام نداد و این دو جزیره به اصطلاح در اختیار نهادهای صلح سازمان ملل قرار گرفت. اما این موضوع به نوعی تنها یک فرافکنی سیاسی بود، چرا که پس از مدتی اسرائیل شخصاً وارد عمل شده و این دو جزیره را به اشغال خود درآورد.

این موضوع در حالی از سال ۱۹۷۸ همچنان ادامه دارد که در سال‌های اخیر عربستان حتی کوچکترین اظهار نظری در این مورد نکرده است و حتی در این زمینه سانسور شدیدی را اعمال داشته، آنچنان که برخی کارشناسان دلیل این سانسور شدید را ترس عربستان از به وجود آمدن یک اعتراض گسترده در عربستان می‌دانند چرا که این رفتار دولت مردان عرب، مصداق بارز واگذاری بخشی از سرزمین عربستان است و این موضوع در صورت پوشش خبر می‌تواند سبب ایجاد موج روانی قوی علیه دولت عربستان در بین مردم این کشور شود.

این موضوع در حالی مطرح شده که براساس آمارهای موجود بخش قابل توجهی از مردم عربستان نسبت به امتیازدهی سران این کشور به دولت‌های غربی بارها اعتراض کرده‌اند که این اعتراض‌ها چندین بار به تظاهرات با وجود جو سنگین عربستان منتهی شده است.

در این میان برخی کارشناسان هم بر این نکته تأکید می‌کنند که عربستان در این باره مذاکرات پنهانی با غربی‌ها و اسرائیل داشته و نزدیکی عربستان به غرب او را وادار به دادن چنین امتیازی کرده است، امتیازی که در آینده نه چندان دور مشکلات بسیار زیادی برای سیاستمداران این کشور ایجاد خواهد کرد.

از طرف دیگر بنا بر اخبار منتشر شده، اسرائیل در چند ماه اخیر از این دوجزیره استفادههای گستردهای برای سرکوب خونین غزه کرده است که این موضوع خدشه زیادی به حیثیت این کشور در میان اعراب وارد آورده است.