به گزارش افکارنیوز،

دولت ترامپ به بیمارستان‌های این کشور دستور داده تا اطلاعات بیماران کرونایی را به جای فرستادن برای مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌، برای بانک‌ داده‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی در واشنگتن ارسال کنند.

اخبار بین الملل-سخنگوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا بامداد امروز (سه‌شنبه شب به وقت محلی) تأیید کرد که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا، دیگر سیستم جمع‌آوری داده‌های مربوط به کرونا از بیمارستان‌های سطح این کشور را تحت کنترل ندارد.

این شبکه خبری گزارش داده ارسال‌ داده‌های مربوط بیماران کرونا‌یی برای بانک داده‌ها در دولت آمریکا امروز (چهارشنبه) آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش همچنین این اقدام موجب افزایش نگرانی‌ها از سوی کارشناسان بهداشتی در آمریکا شده است. این کارشناسان می‌گویند این اقدام یا سیاسی خواهد شد و یا این اطلاعات به مردم ارائه نخواهد شد.

«مایکل کاپوتو»، معاون وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در امور عمومی در بیانیه‌ای به این شبکه خبری گفته که این رویه از سوی دولت آمریکا سریعتر خواهد بود.

وی همچنین گفته که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ارائه گزارش داده‌های بیمارستان‌ها یک هفته تأخیر دارد.

نیویورک تایمز گزارش داده بانک داده‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا که قرار است اطلاعات جدید در این باره را دریافت کند، این اطلاعات را در اختیار عموم قرار نمی‌دهد.

بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی این مسئله می‌تواند بر محققان و مقامات بهداشتی تأثیر بگذارد؛ زیرا این افراد برای اتخاذ تصمیمات و پیش‌بینی‌هایی به داده‌های مرکز کنترل و پیشیگری بیماری در این کشور نیازمند هستند.

اما با این وجود، معاون وزارت بهداشت آمریکا به نیویورک تایمز گفته که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری همچنان اطلاعات را در اختیار عموم قرار خواهد داد.

از سوی دیگر، وی به ان‌بی‌سی نیوز گفته که جمع‌آوری اطلاعات از سوی این مرکز، یک زمانی خوب بود، اما اکنون ناکافی است.

وی در این باره گفت: «کارگروه رئیس‌جمهور (ترامپ) برای ویروس کرونا، ماه‌هاست که خواستار اصلاحات است، اما آنها نمی‌توانند [از ارائه اطلاعات] این بیماری عقب نمانند.»

وی همچنین افزود: «اکنون، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری داده‌های تنها ۸۵ درصد از بیمارستان‌ها را ارائه می‌کنند، [کار گروه] پاسخ به کرونای رئیس‌جمهور، نیازمند گزارش‌ ۱۰۰ درصدی است.»

منتقدان به عملکرد دونالد ترامپ در مقابله با ویروس کرونا در آمریکا می‌گویند وی به دنبال کم ارزش جلوه دادن شدت ویروس کرونا در این کشور است. 

آنها همچنین به ترامپ انتقاد می‌کنند که او و اعضای دولت وی ایالت‌ها را تشویق به باز‌گشایی کرده‌اند در حالی که این ویروس همچنان یک عامل تهدید‌ کننده است.

طبق جدیدترین آمار و ارقام دانشگاه «جانز هاپکنیز»، در ۲۴ ساعت گذشته، آمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا با رکورد تازه ۶۶ هزار و ۱۶ مورد، به سه میلیون و ۴۲۹ هزار و ۷۲ نفر رسید.

طبق آمار و ارقام ارائه شده دانشگاه جانز هاپکینز، در ۲۴ ساعت گذشته، دستکم ۸۴۸ نفر در ایالات متحده آمریکا بر اثر ویروس «کووید-۱۹» جان خود را از دست دادند و مجموع قربانیان این ویروس در این کشور به ۱۳۶ هزار و ۴۳۰ نفر رسید.

آمریکا همچنان در صدر کشورهای جهان با بیشترین آمار و ارقام مبتلایان به کرونا و قربانیان این ویروس قرار دارد.

دکتر «آنتونی فائوچی» مدیر مؤسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا بارها در خصوص گسترش شیوع کرونا در این کشور با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا وارد گفت‌وگو شده است و در خصوص افزایش آمار روزانه مبتلایان به این ویروس هشدار داده است و تعجیل ایالات این کشور برای بازگشایی زودهنگام را علت افزایش این آمار و ارقام می‌داند.