به گزارش افکارنیوز،

لبنان دچار مشکلات اقتصادی بسیاری از جمله افزایش قیمت نان و صف های طولانی مقابل نانوایی ها، افزایش جمعیت بیکاران تا ۵۵۰ هزار نفر، کاهش ارزش پول ملی لبنان، قطعی برق و بسته شدن شرکت ها شده است که با بررسی ادعاهای اخیر «دورتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت مبنی بر اینکه «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان ثبات این کشور را تهدید می‌کند و حزب‌الله مانع حل بحران اقتصادی در این کشور است و همچنین اظهارات تهدید آمیز مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه اگر لبنان بخواهد از ایران نفت بخرد، تحریم می‌شود، سرمنشا مشکلات لبنان آشکار می شود به طوری که می توان با قاطعیت گفت علت اصلی این مشکلات اقدامات تحریک آمیز و توطئه آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان علیه لبنان برای دخالت در امور داخلی این کشور است که البته کاملاً با موزارین بین المللی از جمله کنوانسیون وین در تناقض آشکار است.

اخبار بین الملل-حتی صندوق بین المللی پول که در این شرایط وظیفه دارد به درخواست کمک کشورها پاسخ دهد تاکنون از کمک به لبنان امتناع ورزیده است که البته به خوبی روشن است سردمداران این صندوق با محور آمریکا و رژیم صهیونیستی عمل می کنند بنابراین در این شرایط که هدف آنها ایجاد بحران در لبنان است، نمی توان انتظاری از این صندوق داشت.

یکی از اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تاسیس گروه تروریستی داعش مقابله با حزب الله بود آنها می‌خواستند مقاومت را از منطقه کنار بزنند اما مقاومت آنها را کنار زد و به پیروزی‌های بزرگی رسید.

ارتش رژیم صهیونیستی سال ۱۹۸۲ جنوب لبنان را اشغال کرد و سرانجام مقاومت اسلامی موفق شد این ارتش مورد حمایت آمریکا و رژِیم سعودی را مجبور کند تا ۲۵ ماه مه سال ۲۰۰۰ میلادی از خاک لبنان فرار کند و بدین ترتیب پرونده اشغال ۱۸ ساله جنوب لبنان بسته شود این پیروزی موجب شکل گیری انتفاضه الاقصی و ادامه آن به مدت ۵ سال شد که این زمان فرصت مقابله را به فلسطینی ها داد که در نهایت شکست اسرائیل در جنگ ۲۰۰۵ غزه رقم خورد.

پیروزی مقاومت در جنگ جولای ۲۰۰۶ در حالی رخ داد که یکی از اهداف رژیم اشغالگر سیطره بر بنت جبیل و بالا بردن پرچم خود در این منطقه از خلال عملیات موسوم به «تارهای فولادین» بود. همچنین در سال ۲۰۱۲ مانع از تسلط گروههای تروریستی در مرزهای لبنان و سوریه شد.

عملیات ارتش سوریه و مقاومت لبنان در جبهه القلمون و موفقیت رزمندگان مقاومت در آزادسازی یک تپه مهم در منطقه عرسال در نزدیک مرز لبنان و سوریه موجب فرار داعش در مقابل رزمندگان حزب الله شد.

حال که رژیم صهیونیستی علی رغم کمک های مالی و نظامی آمریکا و هم پیمانانش مانند عربستان در نبرد با حزب الله لبنان با شکست های پی در پی مواجه شده و همچنین محبوبیت حزب الله در داخل لبنان عامل دیگری است که در مقابله با آن عاجز مانده است به تحریم اقتصادی از طریق آمریکا روی آورده و تلاش دارد از طریق محاصره لبنان، فشارها را بر مردم این کشور چند برابر کند که سیدحسن نصرالله در سخنرانی اخیر خود به خوبی راهکار مقابله با این توطئه ها را پیش روی مردم لبنان قرار داده است.

دبیرکل حزب الله لبنان تنها راه مقابله با تهدیدهای اخیر علیه لبنان را راهکار اتخاذ شده از سوی ایران دانست و مردم لبنان را به احیای بخش‌های صنعت و کشاورزی دعوت کرده است.

یکی از اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تاسیس گروه تروریستی داعش مقابله با حزب الله بود آنها می‌خواستند مقاومت را از منطقه کنار بزنند اما مقاومت آنها را کنار زد و به پیروزی‌های بزرگی رسید  وی در این سخنان تاکید کرد که الگوی اقتصادی ایران موجب شده است که تهران به مدت ۴۰ سال زیر تحریم‌های گسترده مقاومت کند. نصرالله در بخش دیگری از این سخنان افزود: وقتی از آنچه کاشته‌ایم می‌خوریم و از آنچه می‌سازیم بر تن می‌کنیم ملتی دارای حاکمیت خواهیم بود. جا دارد که امروز تاریخ اعلام جهاد و مقاومت و پیشرفت در دو عرصه کشاورزی و صنعت باشد.

در این شرایط که حزب الله لبنان همواره تلاش بسیاری را برای بهبود شرایط مردم لبنان انجام داده است، وضع تحریم علیه حزب الله توسط آمریکا و مسدود کردن دارایی‌ها و منابع مالی حزب‌الله لبنان در اتحادیه اروپا، با هدف مقابله با نفوذ حزب الله نیز بی تاثیر نبوده است.

مطمئناً در چنین شرایطی پرهیز از هرگونه اختلاف داخلی در میان گروههای لبنانی، مقابله با تهدید و ارعاب آمریکایی ها، تکیه بر توان داخلی، تقویت بخش تولید به جای مصرف و واردات و تقویت جبهه مقاومت بسیار می تواند راهگشا باشد.