مقامات شهری در کره جنوبی که خانه بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا خارج از این کشور است، خواستار انجام آزمایش کرونا بر روی سربازان آمریکایی پیش از ورودشان به این شهر شده‌اند.

اخبار بین الملل- نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی (USFK)، بیست و پنج مورد ابتلا به کرونا را در بین نیروها و کارمندانش در دو هفته گذشته گزارش کرده‌اند. ابتلای همه این افراد به محض ورود یا هنگامی که در قرنطینه اجباری دو هفته‌ای به سر می‌بردند، تایید شد.

یک مقام شهر «پیونگتائک» گفت همین افزایش ابتلا باعث شد مقامات این شهر در جنوب سئول، پایتخت کره جنوبی که اردوگاه «هامفریز» آمریکا در آن قرار دارد از دولت بخواهند سربازان آمریکایی قبل از ورود آزمایش شوند.

این مقام به خبرگزاری رویترز گفت: خوشبختانه تاکنون در این پایگاه هیچ مورد ابتلایی گزارش نشده اما یک آزمایش اولیه می‌تواند از موارد ابتلا بکاهد و نگرانی‌ها در بین ساکنان را کاهش دهد.

حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند که حضورشان در این کشور آسیایی میراث جنگ دو کره بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۵۳ است. شهر پیونگتائک، محل حضور بیش از ۲۰ هزار سرباز آمریکایی است که در بزرگترین پایگاه این کشور در خارج از ایالات متحده در مساحتی به بزرگی ۱۴.۷ میلیون متر مربع حضور دارند.

در همین حال نگرانی‌ها از وخیم‌تر شدن اوضاع شیوع ویروس «کووید۱۹» در پایگاه‌های نظامی آمریکا در کشور ژاپن بالا گرفته و مسئولان این کشور از ثبت ۳۶ مبتلای جدید در این پایگاه‌ها خبر داده‌اند.

خبرگزاری رویترز امروز به نقل از خبرگزاری «کیودو» نوشت که ۳۶ نظامی آمریکایی در پایگاه «کمپ هانسن» واقع در استان اُکیناوا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که نشان از افزایش شیوع این بیماری در پایگاه‌های آمریکایی در ژاپن دارد. بر این اساس، شمار کل نظامیان آمریکایی مستقر در ژاپن که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند به ۱۳۶ نفر افزایش یافته است.

«سوگا یوشیهیده» سخنگوی دولت ژاپن روز دوشنبه گفته بود: «ژاپن و ایالات متحده در حال تبادل اطلاعات درباره تاریخچه فعالیت‌های نظامیان مبتلا شده [آمریکایی به ویروس کرونا] هستند».