به گزارش افکارنیوز،

انگلیس، آمریکا و کانادا ادعا کرده‌اند که روسیه در حال به سرقت بردن اطلاعات محققانی است که به دنبال تهیه یک واکسن ویروس کرونا هستند. 

اخبار بین الملل- به نوشته وبگاه «مسکو تایمز»، مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا امروز (پنجشنبه) یک گروه هکری را به تلاش برای به سرقت بردن تحقیقات در مورد واکسن ویروس کرونا متهم کرد.

به گفته انگلیس این گروه موسوم به «APT29»  به احتمال «قریب به یقین» متعلق به دستگاه اطلاعاتی روسیه است.

مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا گفته که حملات از سوی این گروه مداوم بوده‌اند و تاکنون نهاد‌های تحقیق و توسعه واکسن (برای ویروس کرونا) در آمریکا، انگلیس و کانادا را هدف قرار گرفته‌اند. 

به گفته این نهاد سایبری در انگلیس، آمریکا و کانادا نیز با این نظریه موافق هستند که این گروه متعلق به روسیه است. 

این نهاد سایبری در انگلیس همچنین مدعی شده که این گروه، بر گروه‌های دولتی، دیپلماتیک، اندیشکده‌ها و مراکز مراقبت بهداشتی و نهاد‌های انرژی در این کشور با هدف به سرقت بردن مالکیت فکری این مراکز تمرکز داشته است. 

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس نیز مدعی شده که این موضوع غیرقابل قبول است که سرویس‌های اطلاعاتی روسیه افرادی را هدف قرار می‌دهد که در تلاش برای مبارزه با ویروس کرونا هستند. 

وی همچنین ادعا کرد که انگلیس مقابله با چنین حملات سایبری را ادامه خواهد داد و با متحدانش برای مسئول دانستن عاملان این حمله همکاری می‌کند.   

راب همچنین اواخر خرداد ماه مدعی شده بود که روسیه و چین در حال «بهره‌برداری» از بحران کرونا هستند.

وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه با شبکه «اسکای نیوز» در پاسخ به سوالی درخصوص مداخله روسیه در مقابله انگلیس با ویروس کرونا گفته بود: «به‌طور قطع معتقدم که ویروس کرونا و چالش‌هایی که ایجاد کرده است، فرصت‌هایی را از طریق فعالیت سایبری و دیگر اقدامات برای برخی کشورها و عاملان غیردولتی ایجاد کرده است».