به گزارش افکارنیوز،

دست‌کم ۱۴ نفر در جدیدترین دور باران‌های فصلی و سیل در جنوب چین جان باختند.

اخبار بین الملل-۳ سیل‌گیر سد «سه‌دره» که بر روی رود «یانگ‌تسه» قرار دارد، به دنبال بالاتر رفتن سطح آب پشت این سد عظیم از ارتفاع ۱۵ متر، باز شدند.

این سد ۴۵ درصد آب را پشت خود نگه داشته بود. طبق اعلام مقامات چین، تا امروز شنبه ۱۱ نفر در شهر «چونگ‌کینگ» در غرب چین کشته و بیش از ۲۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. همچنین بر اثر سیلاب هزار و ۳۱ خانه ویران شده است.

رانش زمین در شهر «دانها» در بخش کوهستانی شهر چونگ‌کینگ هم ۶ کشته برجای گذاشت. ۳ نفر هم در استان هوبئی در همسایگی شهر چونگ‌کینگ جان خود را از دست دادند.

سیل فصلی هر ساله بخش‌های بزرگی از چین را هدف قرار می‌دهد، بخصوص بخش‌های مرکزی و جنوبی آن را، اما امسال بارش‌ها به طرز غیرعادی زیاد بوده است.

طبق آمار وزارت مدیریت اضطراری چین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تاکنون مجبور به ترک خانه‌های خود شده و خسارات مستقیم مرتبط با سیل بیش از ۷ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

تاکنون شهرهای بزرگ آسیب ندیده‌اند اما نگرانی‌ها درباره «ووهان» و سایر کلان‌شهرهایی که در بخش پایینی رود یانگ‌تسه قرار دارند و خانه ده‌ها میلیون نفر هستند، افزایش یافته است.  

بدترین سیل چین در سال‌های اخیر در سال ۱۹۹۸ رخ داد که بیش از ۲ هزار نفر جان باختند و حدود ۳ میلیون خانه تخریب شد.