به گزارش افکارنیوز،

نیکی ژاپن روز یکشنبه نوشت دولت انگلیس از ژاپن خواست به لندن در راه‌اندازی شبکه‌های نسل پنجم اینترنت بی‌سیم بدون استفاده از فن‌آوری‌های شرکت هواوی کمک کند.

اخبار بین الملل-این روزنامه بدون اشاره به منابع مشخص اعلام کرد انگلیس از دو شرکت و فوجیتسو به عنوان جایگزین‌های احتمالی شرکت هواوی نام برده است.

به نوشته این روزنامه، مقامات انگلیس روز پنجشنبه با همتایان ژاپنی خود در توکیو دیدار کردند و این دیدار دو روز پس از آن انجام شد که انگلیس حکم داد زیرساخت‌های شبکه اینترنت نسل پنجم مربوط به شرکت هواوی باید تا سال ۲۰۲۷ در این کشور کنارگذاشته شود.

همچنانکه انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا آماده می‌شود، نگرانی‌ها درباره امنیت هواوی بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور، را وادار کرده است تا بین چین و آمریکا یک کشور را انتخاب کند.

روزنامه نیکی اعلام کرد این اقدام اخیر انگلیس تلاش این کشور را برای همکاری با تامین‌کنندگان جدید تجهیزات و دستگاه‌های نسل پنجم فن‌آوری ارتباطی با هدف تشدید رقابت در این زمینه و کمک به هزینه‌های این کشور در تامین اینترنت بی‌سیم منعکس می‌کند.

سفارت انگلیس در توکیو و شرکت فوجیتسو تاکنون در این زمینه واکنشی نشان نداد‌ه‌اند.  سخنگوی کابینه ژاپن، شرکت NEC، وزارت امور خارجه چین و هواوی نیز در این زمینه اظهارنظری نکرده اند.

اولیور دودن، وزیر فرهنگ، رسانه و امور دیجیتال انگلیس، هفته گذشته اعلام کرد کشورش با متحدان خود برای افزایش رقابت‌ها با شرکت هواوی وارد همکاری شده است و به نام شرکت‌هایی از کشور‌های فنلاند، سوئد، کره جنوبی و ژاپن اشاره کرد.