به گزارش افکارنیوز،

«آندری کلین» سفیر مسکو در لندن در مصاحبه با شبکه بی بی سی تاکید کرد که روسیه راهی برای تنبیه آنهایی که تحریمهای یکجانبه علیه شهروندان روس به عنوان بخشی از «قانون ماگنیتسکی» اعمال می‌کنند پیدا خواهد کرد.

اخبار بین الملل- وی افزود: به عقیده من مسکو راهی برای تنبیه کشورهایی که از این نوع تحریم علیه روسها استفاده می‌کنند پیدا خواهد کرد چرا که این تحریمها را غیرقانونی می‌داند.

کلین در ادامه مصاحبه خود تاکید کرد که تنها یک نهاد است که می‌تواند علیه دیگر کشورها تحریم اعمال کند و آن سازمان ملل متحد است. 

دولت انگلیس اخیرا به پیروی از قانون آمریکایی ماگنیتسکی اعلام کرد از این پس تحریم‌هایی مستقل از اتحادیه اروپا را علیه ناقضان حقوق بشر در جهان به اجرا می‌گذارد.

در همین راستا، دومینیک راب وزیر خارجه این کشور نام چندین فرد و نهاد روسیه را در لیست تحریمهای لندن قرار داد. قانون ماگنیستکی در ماه مه 2018 در انگلیس تصویب شده بود و به نظر می‌رسد بعد از خروج رسمی لندن از اتحادیه اروپا وارد مرحله اجرایی شده است. 

قانون ماگنیستکی برگرفته از اسم «سرگئی ماگنیتکسی» وکیل روسی است که در سال 2009 در بازداشتگاه مسکو فوت کرد. وی به اتهام تقلب مالیاتی بازداشت شده بود. لندن مدعی است افراد و نهادهایی که تحریم کرده است در فرایند شکنجه و مرگ ماگنیستکی دخالت داشته‌اند. 

در میان این افرد «الکساندر باستریکن» رئیس کمیته تحقیقات، ویکتور گرین معاون دادستان عمومی روسیه و چند قاضی و مقام دیگروزارت داخلی روسیه دیده میشود. 

این افراد از ورود به خاک انگلیس منع شده و هرگونه تجارت شرکتها و افراد انگلیسی با این افراد تحت تحریم قرار گرفته است.

در پاسخ به تصویب قانون ماگنیستکی در آمریکا، روسیه نیز طرحی را به تصویب رساند و فرزندخواندگی کودکان روسی را برای آمریکایی ها ممنوع کرد و ماجرای ماگنیتسکی به یک تنش سیاسی بین مسکو و واشنگتن تبدیل شد.

کشورهای اروپایی طی سالهای اخیر به بهانه مختلف از جمله الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه تحریمهایی را علیه مسکو وضع کرده‌اند.