به گزارش افکارنیوز،

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که در روز‌های اخیر پرواز‌های جاسوسی آمریکا بر فراز شبه جزیره کره شدت یافته و هواپیما‌های شناسایی آمریکایی به سهولت در معرض دید همگان قرار گرفته‌اند.

اخبار بین الملل-ساعت ده صبح دوشنبه به وقت محلی یک هواپیمای شناسایی مشترک مدل رایوت RC-۱۳۵W نیروی هوایی آمریکا در آسمان سئول، پایتخت کره جنوبی مشاهده شده است، حال آنکه که هیچ‌گونه تماسی از سوی آن‌ها با مقامات مربوطه کره‌ای گرفته نشده است.

این خبرگزاری به نقل از منابع ناشناس و کارشناسانی که نامشان را فاش نکرد، نوشت این واقعیت که اجازه داده شده است این هواپیما دیده شود می‌تواند نشانگر آن باشد که هدف از این کار اعمال فشار بیشتر بر کره شمالی است.

شنبه، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، جلسه‌ای با مقامات ارشد اطلاعاتی و نظامی این کشور برگزار کرد تا در مورد تقویت «بازدارندگی جنگی» پیونگ یانگ در زمینه خطرات امنیتی درک شده در شبه جزیره کره گفتگو کنند.

پیش از این، مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی خواستار از سرگیری مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ پیش از انتخابات آمریکا شده بود. رئیس جمهور کره جنوبی گفته بود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون باید پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بار دیگر با هم مذاکره کنند. او همچنین از تلاش‌های سئول برای از سرگیری این مذاکرات خبر داده بود.

کره شمالی بار‌ها گفته است که تا زمانی که آمریکا «سیاست‌های خصمانه» خود، از جمله تحریم‌های سخت را رها نکند، به میز مذاکرات باز نخواهد گشت. ترامپ و کیم برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند و امید‌ها برای توافق و لغو برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی افزایش یافت. اما دومین نشست آن‌ها، در اوایل سال ۲۰۱۹ در ویتنام، با شکست همراه بود. ترامپ و کیم در ژوئن ۲۰۱۹ مجدداً در منطقه غیرنظامی بین دو کره با هم ملاقات و توافق کردند که مذاکرات را دوباره آغاز کنند، اما مذاکرات در سطح بالای بین دو طرف در سوئد در ماه اکتبر قطع شد.