به گزارش افکارنیوز،

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین معتقد است آمریکا با تهدید متحدان اروپایی خود به وضع تحریم، حق حاکمیت آن‌ها را مورد اهانت قرار می‌دهد.

اخبار بین الملل-دیپلمات ارشد روسیه در وین با اشاره به بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا در خصوص تحریم کشور‌های طرف همکاری با روسیه، گفت آمریکا زمانیکه هم پیمانان اروپا را تهدید به اعمال تحریم در خصوص همکاری در پروژه انرژی روسیه (نورد استریم ۲) می‌کند، بی احترامی کامل خود به حق حاکمیت آن‌ها را به منصه ظهور می‌گذارد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با عنوان «کمک به متحدان و شرکای اروپایی» از تحریم شدن شرکت‌های طرف همکاری با پروژه روسی نورد استریم ۲ خبر داد. مایک پمپئو در ویدئویی که در حساب توییتری وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، اعلام کرد شرکت‌های همکار در پروژه خطوط لوله روسیه موسوم به نورد استریم مشمول قانون کاتسا، مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم، خواهند شد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: وزارت خارجه تصمیم گرفت تا اختیارات مربوط به قانون کاتسا را برای پروژه نورد استریم ۲ و خط دوم پروژه ترک استریم به ‎روز رسانی کند. این اقدام سرمایه‌گذاری و دیگر فعالیت‌های مرتبط با خطوط لوله انرژی روسیه را در معرض خطر تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد.

در پروژه نورد استریم ۲ دو خط لوله موازی به طول ۷۴۵ مایل برقرار می‌شود که از طریق آن تا ۵۵ میلیارد متر مکعب (۱.۹۴۲ تریلیون فوت مکعب) گاز در سال از روسیه به آلمان ارسال می‌شود. این خط لوله از آب‌های سرزمینی یا مناطق اقتصادی انحصاری دانمارک، فنلاند، آلمان، روسیه و سوئد عبور می‌کند.

در ۲۰ دسامبر سال گذشته، رئیس جمهور آمریکا بودجه دفاعی سال ۲۰۲۰ را امضا کرد که شامل تحریم‌ها علیه این پروژه بود و پس از این امضا، Allseas، یک شرکت سوئیسی که مسئول لوله‌گذاری در این پروژه بود مجبور شد در حالی که تنها ۱۰۰ مایل از این پروژه باقی مانده بود از آن خارج شود. روسیه اکنون به تنهایی در حال اجرای لوله‌گذاری در این پروژه است.