به گزارش افکارنیوز،

وزیر خارجه یونان بار دیگر از اقدامات و سیاست‌های همسایه شرقی خود انتقاد کرد و گفت که اقدامات ترکیه «تنش‌زا» است.

اخبار بین الملل- «نیکوس دندیاس»، وزیر خارجه یونان امروز طی نشست خبری با همتای آلمانی خود « هایکو ماس »، در شهر آتن، پایتخت یونان، رفتارهای ترکیه در شرق دریای مدیترانه را «غیرقانونی» و تهدید کننده «انسجام» پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و روابط آنکارا با اتحادیه اروپا دانست.

به گزارش العربیه، این مقام یونانی افزود: «این رفتارهای غیرقانونی و تحریک‌آمیز ترکیه پیامدهای خطرناکی نه‌تنها بر صلح و ثبات شرق دریای مدیترانه بلکه بر انسجام ناتو نیز خواهد داشت».

تنش و لفاظی این اواخر در حوزه شرق دریای مدیترانه بین کشورهای یونان، قبرس جنوبی، مصر و فرانسه و اسرائیل از یک طرف و ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی از سوی دیگر بیشتر شده است.

این تنش بعد از آن آغاز شد که ترکیه اقدام به اعزام کشتی حفاری به اطراف قبرس شمال از جمله شرق این جزیره کرد تا عملیات حفاری و اکتشاف نفت و گاز را آغاز کنند. ترکیه بعد از آن، اقدام مشابهی در سواحل لیبی انجام داد و با امضای تفاهم‌نامه ترسیم مرزهای آبی با دولت وفاق ملی لیبی، به دنبال حفاری در جنوب دریای مدیترانه است.

یونان این اواخر از اتحادیه اروپا خواسته اقدامات ترکیه را با وضع تحریم پاسخ دهد. دولت فرانسه نیز با نگرانی از حضور نظامی ترکیه در لیبی و حمایت آنکارا از دولت وفاق ملی، خواستار اتخاذ اقدامات تنبیهی علیه ترکیه است.