به گزارش افکارنیوز،

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در ملاقاتی غیرعمومی با مقامات انگلیس اظهارات تندی را علیه سازمان جهانی بهداشت بیان کرد.

اخبار بین الملل- به نوشته روزنامه «گاردین»، افراد حاضر در این جلسه خصوصی گفته‌اند، پامپئو مدعی شد سازمان جهانی بهداشت تحت اختیار چین بوده و مقصر اصلی«مرگ انگلیسی‌ها» در اثر ابتلا به ویروس کرونا است.

پامپئو در این جلسه که با حضور نمایندگان پارلمان انگلیس برگزار شد، ضمن بیان این ادعا که سازمان جهانی بهداشت «یک نهاد سیاسی است نه یک نهاد علمی»، مدعی شد که بر اساس اطلاعات موثق، «تدروس آدانوم گبریسوس» رئیس سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۷ با چینی‌ها «معامله‌ای» داشته تا به او اجازه دهند در انتخابات ریاست این نهاد پیروز شود.

سخنگوی این سازمان در واکنش به اتهام‌پراکنی‌های پامپئو گفت:‌ «سازمان جهانی بهداشت از چنین اظهاراتی بی‌اطلاع است اما قویاً هرگونه حمله و ادعای بی‌پایه‌ای را رد می‌کنیم. سازمان جهانی بهداشت از کشورهای مختلف می‌خواهد بر روی مبارزه با همه‌گیری جهانی [ویروس کرونا] که موجب مرگ و رنجی غم‌انگیز [در جهان] شده است تمرکز کنند».

پامپئو همچنین در این جلسه از سیاست‌مداران انگلیسی درخواست کرد در قبال سازمان جهانی بهداشت، موضعی مشابه با آمریکا اتخاذ کنند.

چندی پیش «دونالد ترامپ » رئیس‌جمهور آمریکا با متهم کردن سازمان جهانی بهداشت به جانب‌داری از چین، خروج کشورش از این نهاد را اعلام کرد. او و پامپئو بارها این ادعا را مطرح کرده‌اند که ویروس کرونا از آزمایشگاه‌های شهر ووهان چین منتشر شده است اما تا کنون شواهدی برای آن ارائه نکرده‌اند.

آمریکا در حالی از سازمان جهانی بهداشت خارج شده است که بیشترین شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در جهان را دارد.