به گزارش افکارنیوز،

دودستگی شدید بین دو حزب جمهوریخواه‌ و دموکرات آمریکا در کنگره، مذاکرات درباره بسته کمک‌های اقتصادی برای مقابله با پیامد‌های ویروس کرونا را با مشکل روبرو کرده است.


اخبار بین الملل- نادیا البلبیسی، خبرنگار شبکه تلویزیونی العربیه در واشنگتن در همین رابطه، گفت: نبرد بین اعضای کنگره و کاخ سفید در یک سقف زمانی محدود، ادامه دارد. در حالی که ابتلای فزآینده افراد به ویروس کرونا در آمریکا ادامه دارد و شمار بیکاران هم در حال افزایش است، مذاکرات فشرده درباره پنجمین و آخرین بسته کمک‌های اقتصادی پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر، پایان نیافته است.

براساس این گزارش، کاخ سفید خواهان صدور چک برای شهروندان و همراه کردن آن با کاهش مالیات هاست، اما جمهوری‌خواهان از افزایش حجم مخارج بودجه نگران هستند و با پرداخت کمک‌های مالی جز به افراد با درآمد پایین، مخالفت می‌کنند. دموکرات‌ها هم خواهان اضافه کردن اعتبار هزار میلیارد دلاری برای کمک به دولت‌های محلی ایالت‌هاست.

نوح وینریچ، سخنگوی موسسه هریتج به العربیه هم در همین رابطه گفت: یکی از مسایل اختلافی، بیمه بیکاری است. دموکرات‌ها می‌خواهند پرداخت هفتگی ۶۰۰ دلار تمدید شود، در حالی که جمهوری‌خواهان و کاخ سفید معتقدند این کمک‌ها، مردم را به بازگشت به کار تشویق نمی‌کند. دموکرات‌ها در کنگره خواهان اعطای کمک‌های مالی به ایالت‌ها برای جبران کسری بودجه آن‌ها هستند. در حالی که جمهوری‌خواهان، معتقدند چنین اقدامی هدر دادن اموال است و اگر این اعتبارات اختصاص پیدا کند، باید فقط برای برنامه‌های مشخصی هزینه شود. 

در ادامه این گزارش آمده است: این اختلافات همچنین به دودستگی بین جمهوری‌خواهان در کنگره بر سر بودجه آموزش به میزان ۷۰۰ میلیارد دلار، کشیده شده است. دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد مدارسی را که به دستور بازگشایی مدارس با وجود شیوع ویروس کرونا عمل نکردند، از این اعتبار محروم کند. جمهوری‌خواهان هم خواهان آن هستند که شرکت‌ها به علت کرونا، به مدت پنج سال از تعقیب قضایی معاف شوند.

مذاکرات درباره حجم این بسته ادامه دارد، در حالی که جمهوری‌خواهان خواهان بسته هزار میلیارد دلاری هستند، همچنین دموکرات‌ها اعتبار سه هزار میلیارد دلاری را مطرح می‌کنند. هر دو طرف می‌دانند که اگر بتوانند خواسته هایشان را عمل کنند در انتخابات نوامبر، برگ برنده خواهند داشت. به همین علت، این بسته کمک ها، همراه با سیاسی کاری زیادی است و فقط مربوط به کمک به شهروندان آمریکایی در برابر شیوع گسترده یک بیماری نیست.