به گزارش افکارنیوز،

«آلکساندر گروشکو»، معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبر‌گزاری «تاس» از تقویت احتمالی مرز‌های غربی این کشور خبر داد. 

اخبار بین الملل- گروشکو گفته اگر لازم باشد مسکو مرز‌های غربی خود را در پاسخ به جابه‌جایی‌ نیرو‌های ناتو   تقویت می‌کند. 

وی در این مصاحبه گفت: «قطعاً ما همه این [مسائل] را از دیدگاه برنامه‌ریزی نظامی به طور دقیق تجزیه و تحلیل می‌کنیم. اگر هرگونه تقویتی لازم به نظر برسد، قطعاً تمام اقدامات ضروری اتخاذ خواهند شد.» 

گروشکو همچنین تصریح کرد که پاسخ احتمالی روسیه به اقدامات ناتو کارآمد و کم‌هزینه خواهد بود.

وی گفت: «گاهی اوقات، در صحبت‌ها با همکارانمان، آنها اشاره می‌کنند که پاسخ ما باید متقارن باشد ... نه. ما هر آنچه که می‌خواهیم انجام می‌دهیم. اینها همه، طبق تعهداتی است که خودمان بر عهده گرفته‌ایم.» 

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین از روند منفی وضعیت امنیت بین‌الملل ابراز تأسف کرد.

گروشکو در پایان افزود: «آن ابزار‌های امنیتی که قبلاً وجود داشتند و امنیت را تضمین می‌کردند در حال فرسوده شدن هستند و [آنها] نه تنها فرسوده می‌شوند بلکه عمداً از بین رفتن می‌روند.»‌

اظهارات معاون وزیر خارجه روسیه در حالی مطرح شده که دبیرکل ناتو در روزهای گذشته خواهان گفت‌وگو با روسیه و همکاری با این کشور در بخش کنترل تسلیحات شده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اوایل تیر ماه گفته بود برخی از نیروهای آمریکایی پس از خروج از کشور آلمان عازم دیگر کشورهای اروپایی از جمله لهستان خواهند شد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها قرار است ۹ هزار نیروی آمریکایی خاک آلمان را ترک کنند. این نیروها در قالب ناتو در آلمان حضور دارند.

روسیه بارها نگرانی خود در زمینه افزایش حضور نظامی ناتو در اروپا به ویژه افزایش تحرکات نظامی در شرق این قاره را بیان کرده است. روسیه تاکید کرده که هیچ تهدید علیه کشورهای دیگر نیست، اما از اقداماتی که منافع ملی این کشور را به خطر می افکند، غافل نخواهد بود.