به گزارش افکارنیوز،

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد ۶۳ درصد مردم آمریکا از جنبش «جان سیاهپوستان با ارزش است» حمایت می‌کنند و همچنین در رکوردی تازه، ۶۹ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی—میزانی که در ۳۲ سال نظرسنجی با فاصله بالاترین رقم بوده-- گفتند که سیاه‌پوستان و سایر اقلیت‌ها در سیستم عدالت کیفری آمریکا از برخورد برابر محروم هستند. این دو درصد در کنار نشانه‌های دیگر نشان می‌دهد در نگرش عمومی مردم آمریکا در خصوص تبعیض نژادی تغییرات عمیقی رخ داده است.

اخبار بین الملل- اما با این وجود ۵۵ درصد با کاستن از بودجه پلیس به نفع خدمات اجتماعی مخالفت کردند و تنها ۴۰ درصد موافق این مسئله بودند. به نوشته پایگاه شبکه «ای‌بی‌سی نیوز»، نتایج نظرسنجی «ای‌بی‌سی نیوز/ واشنگتن پست» به شرح زیر است:

۵۵ درصد پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی گفتند که سیاه‌پوستانی که در جوامع آن‌ها زندگی می‌کنند، تبعیض نژادی را تجربه می‌کنند. در حالی که در نظرسنجی سال ۲۰۱۲، ۳۷ درصد اینطور فکر می‌کردند و همچنین این رقم بالاترین میزان از ۱۷ سال پیش است، زمانی که این سوال اولین بار پرسیده شد.

درصد کل آمریکایی‌هایی که می‌گویند سیاه‌پوستان و سایر اقلیت‌ها از برابری در سیستم عدالت کیفری برخوردار نیستند هم ۱۵ درصد از سال ۲۰۱۴ و ۳۱ درصد از سال ۱۹۹۷ که پایین‌ترین میزان را داشت، افزایش یافته است. این رقم در بین سفیدپوستان از ۴۴ درصد ۶ سال پیش به ۶۲ درصد رسیده که قابل توجه است.

۵۵ درصد آمریکایی‌ها در کل قتل‌های اخیر سیاه‌پوستان غیرمسلح به دست پلیس آمریکا را نشانه مشکلات گسترده‌تر در برخورد پلیس با شهروندان سیاه‌پوست و نه حوادث موردی، دانستند. این رقم در سال ۲۰۱۴ بعد از قتل «اریک گارنر» در شهر نیویورک و «مایکل براون» در فرگوسن میزوری ۴۳ درصد بود.

در کنار این تغییرات، این نظرسنجی همچنین نشان داد ارتباطات اجتماعی سفید پوستان با سیاه‌پوستان افزایش یافته است. ۸۵ درصد شرکت‌کنندگان سفید پوست گفتند اکنون دوست سیاه‌پوستی دارند که دوست نزدیک خود می‌دانند که در مقایسه با ۵۴ درصد سال ۱۹۸۱ زمانی که این سوال برای اولین بار در نظرسنجی‌ها مطرح شد، بسیار بیشتر بود. ۸۹ درصد سیاه‌پوستان هم همین پاسخ را درباره داشتن یک دوست نزدیک سفید پوست دادند.

قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس سفید پوست این کشور، هفته‌هاست که اعتراضات سراسری در آمریکا و حتی در کشورهای غربی دیگر را علیه خشونت پلیس و نژاد پرستی به همراه داشته است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیروهای فدرال را بدون جلب رضایت مقامات محلی و ایالتی به شهر پورتلند ایالت اورگن که همچنان اعتراضات به شدت در آن ادامه دارد، برای سرکوب معترضان فرستاده است. روز دوشنبه ترامپ تهدید کرد این سیاست را بسط خواهد داد و آژانس‌های فدرال را به سایر شهرهای تحت اداره دموکرات‌ها مثل شیکاگو، نیویورک و فیلادلفیا اعزام خواهد کرد.

در روزهای گذشته افسران فدرال در خودروهای بدون نشان با زور معترضان را در خیابان‌های پورتلند بازداشت و بدون توضیح برده‌اند. دولت فدرال مدعی است که می‌کوشد نظم را به این شهر بازگرداند. نیروهای فدرال که از سوی رئیس‌جمهور آمریکا در این شهر مستقر شده‌اند همچنین علیه معترضان از گاز اشک‌‌آور و سایر سلاح‌های غیرکشنده استفاده می‌کنند.

روایت‌های افراد و ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که مأموران پلیس بعد از حرکت با خودرو به سمت معترضان بدون هیچ توضیحی آنها را دستگیر می‌کنند.