به گزارش افکارنیوز،

سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از دستور « مصطفی الکاظمی » نخست‌وزیر مبنی بر آغاز تحقیق فوری درباره حوادث شب گذشته در میدان «التحریر» بغداد خبر داد.

اخبار بین الملل- سرتیپ یحیی رسول در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع)، تصریح کرد که نخست‌وزیر، امروز (دوشنبه - 27 ژوئیه) دستور داد تا درباره حوادث شب گذشته در میدان التحریر به صورت دقیق تحقیق شود.

وی با اشاره به هماهنگی میان فرماندهی عملیات بغداد و یگان‌های حاضر برای حمایت از تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو از تظاهرات‌کنندگان خواست تا به نیروهای امنیتی نزدیک نشوند و به حق خود در برگزاری تظاهرات و مطالبه حقوق‌ قانونی خود بپردازند.

سرتیپ رسول تصریح کرد: هر خونی که ریخته شود چه از نیروهای امنیتی چه از تظاهرات‌کنندگان، خسرانی برای همه عراقی‌ها است. دستورات و رویکردهای اعلام شده به نیروهای امنیتی درباره حمایت از تظاهرات‌کنندگان و دفاع از آنها کاملا شفاف و دقیق است. برخی می‌خواهند که تظاهرات‌ها را به سوی اهداف دیگری غیر از مطالبه حقوق ذکر شده در قانون اساسی عراق بکشانند.

در پی درگیری شب گذشته (یک شنبه - 26 ژوئیه) نیروهای پلیس ضدشورش و تظاهرات‌کنندگان در میدان التحریر در بغداد، دو تن از معترضان کشته و چندین نفر زخمی شدند و گفته می‌شود که این افراد به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته و زخمی شد‌ه‌اند.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، صبح امروز طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی عراق مسئول حمایت از تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو هستند و دستورات شفاف و روشنی در این باره دریافت کرده‌اند و اجازه هیچ گونه تعرض به تظاهرات کنندگان را ندارند و در صورت تلاش برخی برای تحریک آنها، نباید متوسل به زور شوند مگر در حالت ضرورت و احتمال مواجه شدن با خطر مرگ از سوی مهاجمان.

چند روزی است که ساکنان برخی استانهای عراق از جمله بغداد و نجف اشرف در اعتراض به وضعیت بد خدمات‌رسانی و اوضاع معیشتی نامساعد خود بار دیگر به خیابان‌ها آمده‌اند و خواستار برکناری شماری از مسئولان و یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات انبار شده طی چندین سال گذشته در کشور هستند.

تظاهرات‌کنندگان در استان نجف اشرف، روز شنبه (25 ژوئیه) در اعتراض به قطعی‌های مکرر برق همزمان با افزایش دمای هوا و ناکارآمدی وزارت برق در تامین برق مورد نیاز شهروندان، تظاهرات کردند و جاده منتهی به فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف را بستند و تهدید کردند که در صورت عدم پاسخگویی مقامات مسئول به این مطالبه، بر شدت اعتراض‌های خود خواهند افزود.

به نوشته پایگاه خبری «عین العراق»، « لؤی الیاسری» استاندار نجف نیز اعلام کرد که علیه وزارت برق به دلیل نادیده گرفتن سهمیه برق این استان، شکایت خواهد کرد.

استان‌های مرکزی و جنوبی عراق که از اول اکتبر ۲۰۱۹ شاهد اعتراض مردمی علیه به فساد، بیکاری و نقصان خدمات عمومی به شکل تظاهرات، راه‌پیمایی، تحصن و اعتصاب بود و همین تظاهرات‌ها موجب شد تا «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند و در نهایت پس از کش‌وقوس‌های متعدد، «مصطفی الکاظمی» به عنوان نخست‌وزیر جدید سوگند یاد کرد.