به گزارش افکارنیوز،

وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که بازگشایی مسجد «ایا صوفیه» یک موضوع داخلی است و چند  کشور خارجی نیز این مسئله را اذعان کرده‌اند.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «آناتولی» « مولود چاووش اغلو » وزیر خارجه ترکیه در این زمینه گفت که چندین کشور از جمله اسپانیا تاکید کرده‌اند که ایا صوفیه موضوع داخلی ترکیه است.

چاووش اوغلو در نشست مطبوعاتی مشترک با «آرانچا گونزالس لایا» همتای اسپانیایی خود در «آنکارا» پایتخت ترکیه گفت: «بازگشایی ایا صوفیه برای عبادت علیه هیچ کشور یا اعتقادی نیست.»

وی افزود که  ترکیه به عقاید و توصیه‌ها برای محافظت از ایا صوفیه که سال 1985 به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد، احترام می‌گذارد.

وزیر خارجه اسپانیا نیز در این باره اظهار داشت که قصد ترکیه در رعایت معیارهای یونسکو در رابطه با ایا صوفیه قابل ستایش است.

جمعه گذشته، اولین نمازجمعه پس از وقفه 86 ساله در مسجد ایا صوفیه برگزار شد. ایا صوفیه  به مدت 916 سال تا زمان فتح استانبول یک کلیسا بود. از سال 1453 تا 1934 حدود 500 سال تا فتح استانبول به عنوان مسجد از این مکان استفاده شد پس از آن به موزه مبدل شد. ایا صوفیه از جمله مکان‌های تاریخی  و گردشگری ترکیه محسوب می‌شود.

«حامی آکصوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه روز شنبه با انتقاد از موضع یونان در این زمینه گفت: «یونان دشمنی خود با اسلام و ترکیه را با واکنش به مسجدایا صوفیه که بر روی نمازگزاران باز شده ، نشان داد.»

این دیپلمات ترکیه‌ای همچنین گفت، یونان باید از خواب بیزانس بیدار شود.