به گزارش افکارنیوز،

اظهارنظر وزیر خارجه آلمان درباره مخالفت برلین با الحاق مسکو به گروه ۷ و منوط بودن آن به حل بحران اوکراین و شبه جزیره کریمه، واکنش سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه را به دنبال داشت.

اخبار بین الملل- بنا بر گزارش اسپوتنیک، یک روز بعد از رسانه‌ای شدن سخنان «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان درباره مخالفت کشورش با الحاق روسیه به گروه ۷، سخنگوی کاخ کرملین انجام هر گونه درخواست مسکو برای پیوستن به این گروه را رد کرد.

« دیمیتری پسکوف » به خبرنگاران گفت: «رئیس‌جمهور پوتین هرگز هیچ پیشنهاد، اظهارنظر یا اقدامی با هدف از سر گرفتن مشارکت روسیه در گروه ۷ مطرح نکرده و انجام نداده است».

به گفته سخنگوی کاخ کرملین، «روسیه به دنبال پیوستن به گروه ۷ نیست علاوه بر این ما مکرر گفته‌ایم که ما کاملا از کارآمدی ساختار گروه ۲۰ رضایت داریم و معتقدیم که (گروه ۲۰) به گونه‌ای بهتر نمایانگر واقعیت اقتصادی مدرن است و مراکز اقتصادی جهانی توسعه اقتصادی را نمایندگی می‌کند».

سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه همچنین اعلام کرد، امکان رایزنی درباره مسائل اقتصادی در گروه ۷ وجود دارد اما این گروه به سختی و ندرت امکان دستیابی به رهبری جهانی را دارد.

سخنان امروز دوشنبه پسکوف در پاسخ به صحبت‌های شب گذشته هایکو ماس وزیر خارجه آلمان مطرح شد که در آن او مدعی شد، این کشور پیشنهاد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای پیوستن روسیه به گروه ۷ را رد کرد.

ماس به روزنامه «رینیشه پست» گفت، مادامیکه هیچ پیشرفت معناداری در حل بحران شبه جزیره کریمه و بحران در شرق اوکراین رخ ندهد، من هیچ شانسی برای بازگشت روسیه به گروه ۷ نمی‌بینم. 

براساس گزارش‌ها، ترامپ ماه گذشته خواستار توسعه گروه ۷ و حضور دوباره ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این گروه و تبدیل آن به گروه ۸ شده بود. روسیه در سال ۲۰۱۴ و به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به این کشور از گروه ۸ کنار گذاشته شد.