به گزارش افکارنیوز،

عضو ائتلاف «عراقیون» در پارلمان عراق از احتمال وجود طرف سومی در پس تشدید خشونت‌ها میان تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی خبر داد و گفت که عده‌ای به دنبال  ایجاد فتنه و هرج و مرج در عراق هستند.

اخبار بین الملل- «جاسم البخاتی» در گفت وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم برخورد خشونت آمیز و سرکوب معترضان را مردود خواند و گفت: بسیاری از مردم عراق در حال حاضر فقط به دلیل بالا رفتن دمای هوا و قطعی برق در تظاهرات شرکت می‌کنند.

او حضور طرف‌هایی در پس تشدید تنش‌ها و خشونت‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی را بعید ندانست و گفت: طرف‌هایی به دنبال به هم ریختن اوضاع و ایجاد هرج و مرج و فتنه جدید هستند.

عضو پارلمان عراق بر ضرورت تحقیق درباره حوادث دیروز در میدان التحریر در مرکز بغداد به منظور روشن شدن عوامل واقعی خشونت‌های دیروز در این اعتراضات تاکید کرد.

منابع امنیتی می‌گویند که شب گذشته (یک‌شنبه شب) در میدان‌های الطیران و التحریر در بغداد، میان نیروهای پلیس ضدشورش و تظاهرات کنندگان روی داده و به ادعای فعالان، یکی از معترضان کشته شد و چند نفر دیگر زخمی شدند.

برخی منابع نیز از کشته شدن دو معترض در میدان التحریر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی و زخمی شدن چند نفر دیگر خبر دادند.

چند روزی است که ساکنان برخی استانهای عراق از جمله بغداد و نجف اشرف در اعتراض به وضعیت بد خدمات‌رسانی و اوضاع معیشتی نامساعد خود بار دیگر به خیابان‌ها آمده‌اند و خواستار برکناری شماری از مسئولان و یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات انبار شده طی چندین سال گذشته در کشور هستند.

تظاهرات‌کنندگان در استان نجف اشرف، روز شنبه (25 ژوئیه) در اعتراض به قطعی‌های مکرر برق همزمان با افزایش دمای هوا و ناکارآمدی وزارت برق در تامین برق مورد نیاز شهروندان، تظاهرات کردند و جاده منتهی به فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف را بستند و تهدید کردند که در صورت عدم پاسخگویی مقامات مسئول به این مطالبه، بر شدت اعتراض‌های خود خواهند افزود.

استان‌های مرکزی و جنوبی عراق که از اول اکتبر ۲۰۱۹ شاهد اعتراض مردمی علیه به فساد، بیکاری و نقصان خدمات عمومی به شکل تظاهرات، راه‌پیمایی، تحصن و اعتصاب بود و همین تظاهرات‌ها موجب شد تا «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند و در نهایت پس از کش‌وقوس‌های متعدد، «مصطفی الکاظمی» به عنوان نخست‌وزیر جدید سوگند یاد کرد.