به گزارش افکارنیوز،

وزیر دفاع ترکیه روز سه شنبه گفت که کشورش قادر است نگرانی‌های آمریکا در زمینه برخورداری همزمان  سامانه موشکی «اس-400» ساخت روسیه و جنگنده‌های «اف-35» ساخت ایالات متحده را رفع کند.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در این زمینه گفته است که آمریکا باید  درباره تصمیم خود در زمینه متوقف ساختن حضور ترکیه در پروژه ساخت اف-35  بازنگری کند.

 آکار در این زمینه اظهار داشت: «با توجه به برنامه ساخت اف-35 ، گزارش‌های  ایالات متحده نشان می‌دهد که کنار گذاشتن ترکیه از این برنامه خطراتی را برای ساخت قطعات مهم این هواپیما به همراه داشته است، زمان بندی تولید را به تاخیر می‌اندازد و هزینه را افزایش می‌دهد. آنها باید در تصمیم خود تجدید نظر کنند.»

 وزیر دفاع ترکیه افزود که صنایع دفاعی این کشور ساخت و ارسال قطعات مهم اف-35 را با وجود شیوع ویروس کرونا و تعلیق حضور این کشور در این پروژه ادامه داده است.

حلوصی آکار در خاتمه افزود کشورش آماده است نگرانی‌های ایالات متحده در مورد سازگاری اف-35 با اس-400  را به صورت فنی برطرف کند.

ترکیه قصد داشت در یک بازه زمانی مشخص 100 فروند از این جنگنده نسل پنجم را خریداری کند، اما بابت خرید سامانه دفاع موشکی  اس-400  از روسیه و بی توجهی به هشدارهای آمریکا از این پروژه اخراج شد و در عمل هیچ جنگند اف- 35 به ترکیه ارسال نشد. این در حالی است که خلبانان منتخب ترکیه دورهای لازم برای پرواز با این جنگنده فوق پیشرفته را در آمریکا دیده بودند.

مقامات پنتاگون گفته‌اند 2 سال دیگر به پیمانکاران ترکیه در ساخت قطعات اصلی جنگنده گرانقیمت اف-35 وابسته خواهند بود.  آنطور که پنتاگون اعلام کرده  این وابستگی شامل قطعاتی از بدنه گرفته تا  139 قطعه از پیشرانه موتورخواهد بود و تا سال 2022 ادامه خواهد داشت.

پنتاگون  به تازگی اعلام کرد که نیروی هوایی آمریکا تعدادی از جنگنده‌های اف-35  سفارش ترکیه به کارخانه «لاکهید مارتین» را خریداری می‌کند.