به گزارش افکارنیوز،

بعد از اعلام خبر بازداشت شدن چند تبعه روسی در بلاروس به دلیل عضویت در یک شرکت خصوصی پیمانکاری نظامی، سفیر روسیه در مینسک به وزارت خارجه بلاروس احضار شد.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از شبکه ریانووستی، «دیمیتری مِزِنتسِف» سفیر روسیه در بلاروس امروز (پنجشنبه) برای ارائه توضیحات درباره اتباع بازداشت شده، به وزارت خارجه این کشور احضار شده است.

امروز همچنین «آندری رائوکف» دبیر شورای امنیت بلاروس مدعی شد اتباع روسی که روز گذشته در این کشور بازداشت شدند، در حال برنامه‌ریزی برای « اقدامات تروریستی » در داخل بلاروس بودند.

 رائوکف طی نشست خبری همچنین افزود که بیش از ۲۰۰ تبعه روسی عضو یک گروه شبه‌نظامی در بلاروس حضور دارند که مأموران امنیتی در حال جست‌وجو برای یافتن آنها هستند. (جزئیات بیشتر)

روز چهارشنبه بود که رسانه‌های دولتی بلاروس از بازداشت ۳۳ نفر به اتهام عضویت در شرکت نظامی خصوصی روسی «واگنر»، خبر دادند.

ادعا شده که این افراد هنگام بازداشت گذرنامه‌های روسی، پول نقد به دلار، لوازم تاکتیکی، نشان‌های نظامی و متنی به زبان عربی به همراه داشته‌اند.

رقابت‌های انتخاباتی بلاروس که در آن «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور بلاروس برای پیروزی در دور پنجم رقابت می‌کند، بعد از آن که یکی از رقبای اصلی وی «ویکتور باباریکو»، بانکدار ۵۶ ساله به پولشویی و سایر جرایم متهم شد، پرتنش شده است.

یکی دیگر از رقبای لوکاشنکو هم هفته گذشته از بلاروس به روسیه گریخت و گفت بازداشتش نزدیک بوده است. او هم مانند باباریکو از رقابت در انتخابات منع شده بود. گفته می‌شود لوکاشنکو هم هشدار داده نیروهای خارجی و گروه‌های مخالفش در بلاروس با راه‌اندازی اعتراضات گسترده علیه او به دنبال تضعیف آرای وی در انتخابات ۹ اوت هستند.