به گزارش افکارنیوز،

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در نشستی با مقامات مسئول درباره وضعیت بهداشتی و اپیدمیک در این کشور، تأکید کرد که در حال حاضر تلاش‌ ویژه پزشکان روسیه باید روی اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون علیه آنفلوانزا متمرکز شود.

اخبار بین الملل- وی گفت: «وضعیت شیوع عفونت کووید-۱۹ در کشور در حال آرام شدن است. ولی فصل پاییز و زمستان در پیش است که در سراسر جهان به طور مرسوم میزان سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت‌های حاد تنفسی حاد افزایش می‌یابد و به گفته کارشناسان، ممکن است اوضاع گسترش ویروس کرونا نیز بدتر شود.»

رئیس جمهوری روسیه با یادآوری اینکه، امکانات سیستم مراقبت‌های بهداشتی کارآیی خود را به خوبی نشان داده است و همچنین تلاش و شجاعت کارکنان بخش درمان و پزشکان نقش مهمی در مبارزه با تهدید ویروس کرونا داشته و باعث شده تا از جان و حفظ سلامتی صدها هزار تن از شهروندان روس محافظت شود، افزود: «البته این مبارزه، مانند هر جای دیگر در جهان، بدون شکست و بدون مشکل هم نبوده، ولی به طور کلی ما توانسته‌ایم با یک چالش بی‌سابقه به خوبی مقابله کرده و حمله این بیماری همه گیر را دفع کنیم.»

پوتین خواستار احتیاط کامل در تصمیم گیری در خصوص کاهش محدودیت‌ها شده و در عین حال تأکید کرد که باید تمامی اقدامات ضروری انجام شود تا از اعمال مجدد رژیم محدودیت‌ها جلوگیری شود تا مدارس، مهدکودک‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها بتوانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت خود برای خدمت رسانی به مردم ادامه دهند.

رئیس جمهور روسیه در این نشست همچنین گفت که مهمترین مسئله در تولید واکسن کرونا اثربخشی و ایمنی اثبات شده آن است. وی افزود: «بنابراین ما باید در این شرایط بسیار حساس و پیچیده، مطابق با تمامی الزامات و مقررات و با دقت کامل عمل کنیم. اعتماد به موثر بودن و امنیت واکسن باید مطلق باشد.»

بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت روسیه، نخستین واکسن روسی علیه ویروس کرونا که در مرکز ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی و زیر نظر وزارت دفاع تولید شده است، در مرحله ثبت دولتی قرار دارد. این واکسن به احتمال زیاد در ماه سپتامبر (شهریور ماه) به مرحله تولید صنعتی خواهد رسید.