به گزارش افکارنیوز،

«الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور بلاروس امروز (سه‌شنبه)، مدعی شده روسیه در مورد طرح اخلال در انتخابات این کشور دروغ‌ گفته است.

اخبار بین الملل- به نوشته خبر‌گزاری فرانسه، لوکاشنکو روسیه را به دروغ‌گویی در این مورد متهم کرده و مدعی شده روسیه قصد داشته در اقدامی آشکار در زمان انتخابات این کشور دست به بی‌ثبات سازی و ایجاد آشوب بزند.

رئیس‌جمهور بلاروس همچنین روسیه را به داشتن «اهداف نادرست» متهم کرده و از رئیس اداره امنیت این کشور خواسته به دنبال توضیحی از سوی مسکو باشد. 

در همین راستا یک مقام نظامی بلاروس نیز امروز تأیید کرد که وزارت دفاع این کشور ۳هزار سرباز را قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری در دهم آگوست به دلایل نگرانی از حمله احتمالی از سوی روسیه بسیج خواهد کرد. 

ارتش بلاروس همچنین نیروهایی بیشتری را به دلیل این نگرانی در مرز‌های این کشور اعزام خواهد کرد. 

پنجشنبه هفته گذشته بعد از اینکه ۳۳ نفر از اتباع روسی با ادعای اخلال در روند انتخابات بلاروس دستگیر شدند، «دیمتری پسکوف»، سخنگوی کرملین با رد این اتهام، آن را اشتباه توصیف کرد.

پسکوف گفت: «ما اطلاعاتی نداریم که نشان دهد این افراد فعالیتی غیرقانونی داشته‌اند.»

«آندری رائوکف» دبیر شورای امنیت بلاروس نیز روز پنجشنبه مدعی شده بود این افراد در حال برنامه‌ریزی برای «اقدامات تروریستی» در داخل خاک بلاروس بوده‌اند.

روز جمعه نیز کاخ کرملین خواستار آزادی این اتباع روسی شد. 

رقابت‌های انتخاباتی بلاروس که در آن «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور بلاروس برای پیروزی در دور پنجم رقابت می‌کند، بعد از آن که یکی از رقبای اصلی وی «ویکتور باباریکو»، بانکدار ۵۶ ساله به پولشویی و سایر جرایم متهم شد، پرتنش شده است.

یکی دیگر از رقبای لوکاشنکو هم هفته گذشته از بلاروس به روسیه گریخت و گفت بازداشتش نزدیک بوده است. او هم مانند باباریکو از رقابت در انتخابات منع شده بود. گفته می‌شود لوکاشنکو هم هشدار داده نیروهای خارجی و گروه‌های مخالفش در بلاروس با راه‌اندازی اعتراضات گسترده علیه او به دنبال تضعیف آرای وی در انتخابات ۹ اوت هستند.