به گزارش افکارنیوز، مهر به نقل از آسوشیتدپرس نوشت: دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از بامداد امروز یکشنبه با فراخوانی ۴۴.۳ میلیون نفر از شهروندان واجد شرایط این کشور آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
بر این اساس گمانه زنی ها از راهیابی " نیکلا سارکوزی " و " فرانسوا اولاند " نامزد سوسالیستها به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حکایت دارد.

این در حالی است که طبق نظرسنجی ها اولاند از رئیس جمهوری کنونی فرانسه پیشی گرفته و احتمال پیروزی وی در دور دوم انتخابات که در ششم ماه می برگزار خواهد شد، بیشتر است.

اولاند امروز پس از به صندوق انداختن رای خود گفت: این انتخابات مفهوم مهمی برای آینده اروپا دارد. موضوع رقابت بین چند فرد نیست، بلکه مردم می خواهند بدانند چه سیاستی اجرا خواهد شد.

نامزد سوسیالیستها در این انتخابات به مردم فرانسه وعده بخشیدن جانی تازه و به نمایش گذاشتن چهره ای جدید از این کشور در مقابل اروپا داده است.

با این حال سارکوزی در سخنرانی های اخیر خود از رقیب اصلی اش به عنوان خطری برای فرانسه و اروپا یاد کرده است. به ادعای وی با انتخاب اولاند فرانسه نیز به سرنوشتی مشابه وضعیت کنونی اسپانیا که با گرفتن قروض هنگفت به دادن بهره های سنگین واداشته شده، دچار می شود.

بنا بر اعلام وزارت کشور فرانسه میزان مشارکت در این دوره تا ساعت ۱۲ ظهر، حدود ۲۹ درصد بوده و مشارکت در پاریس با ۲۱.۷ درصد بیشتر از دوره پیشین (با ۲۰ درصد) بوده است.