به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از روزنامه وزگلاد نوشت: در راه امضای توافقنامه اصولی با اتحادیه اروپا برای آغاز روند پیوستن این کشور به این سازمان مانع دیگری بوجود آمده است. اینبار وزیر امور خارجه چک گوشزد کرده است که امضای این توافقنامه که مقامات کییف تا این اندازه در آرزوی آن هستند، به این زودیها صورت نخواهد گرفت و ممکن است به آینده بسیار دوری موکول شود.

کمتر کسی تردید دارد که این دیدگاه چک مورد تایید همه کشورهای اتحادیه اروپا قرار نداشته باشد، چرا که فعلا این کشور بر صندلی ریاست این سازمان تکیه زده و هنوز مقامات کی‌یف را بخاطر زندانی کردن " یولیا تیموشنکو " نخست وزیر سابق اوکراین نبخشیده است.

" کارل شوارتسنبرگ " وزیر امور خارجه چک روز یکشنبه اعلام کرد که مقامات پراگ قصد ندارند توافقنامه اصولی اتحادیه اروپا با اوکراین را امضاء کنند، حتی اگر این توافقنامه از سوی سایر اعضای اتحادیه اروپا مورد تایید قرار بگیرد.

وی افزود: زمان آن هنوز نرسیده است، شاید بعدا این مسئله امکان پذیر باشد، ولی نه در زمان حال.

مقامات پراگ معتقد نیست که در مرحله کنونی اوکراین با اصول و ارزش‌های سیاسی و اجتماعی مورد نظر جامعه اروپایی، مانند ارجحیت قانون، دموکراسی، هدایت عاقالانه کشور و ایجاد جامعه مدنی آزاد مطابقت داشته باشد.

به گفته وزیر خارجه چک، اوکراین یکی از مهمترین کشورها برای اتحادیه اروپاست، ولی این کشور باید در راه دشوار همگرایی اروپایی خود، تلاش بیشتری انجام دهد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که اوکراین در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۲ شرایط مساوی برای همه احزب سیاسی در این کشور فراهم کند.