به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، "ایاد علاوی" در گفتگو با روزنامه مصری "روز الیوسف" ایران را به برنامه ریزی برای ترور خودش متهم کرد و مدعی شد که سپاه پاسداران ایران برای ترور من برنامه ریزی کرد.

علاوی که از ابتدای تشکیل دولت منتخب در عراق کارشکنی‌های زیادی را برای سرنگونی دولت مالکی به کار بسته، گفت: من چند هشدار از کشورهای عربی دوست دریافت کردم که این امر را تایید کرد.

رئیس فهرست العراقیه که از حمایت‌های گسترده عربستان برخورد است و ریاض برای به قدرت رسیدن وی در عراق مبالغ گزافی را هزینه کرد، ادعا کرد: عراق تا حد زیادی ابزار دست ایران شده است و بدتر از آن این است که این امر درسایه اشغال و با سکوت جهان انجام شده و می شود و ایران مهمترین نقش را در عراق بازی می کند و این کشور است که صرف نظر از دموکراسی عراق تعیین می کند چه کسی حکومت بکند یا نکند.

این در حالی است که نوری المالکی نخست وزیر عراق بر اساس قواعد دموکراسی و نیز توافق گروههای سیاسی این کشور روی آمده و فراکسیون ائتلاف ملی عراق که حائز بیشترین کرسی‌های پارلمانی شده او را برای تصدی این پست آن هم پس از توافق و رایزنی با دیگر گروه‌های سیاسی این کشور انتخاب کرده است.

علاوی در ادامه اتهامات خود علیه ایران گفت: ایران برای پرکردن خلاء بعد از عقب نشینی مصر و عراق به علت اوضاع اقتصادی و سیاسی کنونی تلاش می کند و منطقه را برهم می زند و در امور آن دخالت می کند.

وی در عین حال به نقش دیگر کشورهای منطقه از جمله قطر و عربستان برای برهم زدت ثبات سیاسی این کشور هیچ اشاره‌ای نکرد.

این در حالی است که روزنامه " ایندیپندنت " انگلیس فاش کرد: امیر قطر به طارق الهاشمی معاون رئیس جمهور عراق متهم به حمایت از اقدامات تروریستی پیشنهاد داده است تا رهبری و هدایت گروههای مسلح در این کشور را برعهده بگیرد.

این روزنامه فاش کرد: مذاکرات محرمانه ای بین نمایندگان امیر قطر و الهاشمی در ترکیه در جریان است که در آن پیشنهاد شده است تا الهاشمی رهبری گروههای مسلحی را برعهده بگیرد که اکثر اعضای آن از عناصر دستگاه منحل شده موسوم به فدائیان صدام هستند.

ایندیپندنت افزود: امیر قطر بدنبال احیای فتنه جدیدی در عراق از طریق الهاشمی است و دوحه این پیشنهاد را درپی مطمئن شدن از عىم بازگشت الهاشمی به عراق و از سرگیری فعالیت سیاسی او و همچنین تجربه نظامی الهاشمی ارایه کرده است.

علاوی سپس با حمایت از ادعای واهی امارات درباره جزایر سه گانه ایرانی تنب کوچک، تنب بزرگ و بوموسی و تحریف نام خلیج همیشگی فارس گفت: دخالت ایران در عراق و امارات بویژه درخصوص کنترل بر جزایر امارات در خلیج عربی بسیار روشن است و سفر احمدی نجاد رئیس جمهور ایران به جزیره بوموسی سفری تحریک آمیز برای احساسات کشورهای عربی مجاور می باشد.