به گزارش افکارنیوز،

سازمان ملل از تصمیم طرف‌های درگیر در لیبی برای آتش‌بس و فعال کردن روند سیاسی استقبال کرد.

اخبار بین الملل- استفان ویلیامز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی درباره تصمیم دولت وفاق ملی و پارلمان شرق لیبی حمایت و تاکید کرد که اقدام اخیر نمایانگر تصمیمات شجاعانه در لیبی است که در زمان سخت کنونی شدیدا مورد نیاز است.

ویلیامز افزود: این ابتکار اقدام جدیدی برای یافتن راه حل سیاسی و مسالمت‌آمیز برای حل بحران لیبی است». وی همچنین گفت که مردم لیبی خواهان زندگی عزتمندانه و صلح‌آمیز هستند.

وی ابراز امیدواری کرد که همه نیروهای خارجی و مزدوران در خاک لیبی باید فورا از این کشور خارج شوند. و تاکید کرد: «ادامه محروم کردن مردم لیبی از ثروت نفت غیر قابل قبول است».

فائز السراج، رئیس دولت وفاق ملی ضمن اعلام آمادگی برای توقف درگیری و اجرای آتش‌بس، تاکید کرد که آتش‌بس در صورای محقق می‌شود که شهر‌های سرت و الجفره خلع سلاح شوند.

همزمان و از سویی دیگر، عقیله صالح، رئیس پارلمان طبرق در شرق لیبی هم از آمادگی ارتش تحت امر حفتر برای آتش‌بس خبر داد.  وی از همه طرف های درگیر خواسته تا از ایجاد آتش‌بس سراسری در لیبی حمایت کند.

در پی سقوط حکومت معمر القذافی در لیبی، این کشور وارد یک بحران عمیق سیاسی شد و تاکنون هم ادامه یافته است. در حالی که دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج مورد پذیرش سازمان ملل قرار گرفته، ارتش تحت امر خلیفه حفتر طی یک سال گذشته ضمن حمله به طرابلس قصد ساقط کردن حکومت السراج را داشته است.