به گزارش افکارنیوز،

 وزیر خارجه آمریکا مدعی شد همسایگان ایران بهتر از هر کسی از آثار ویرانگری که این کشور می‌تواند پس از لغو تحریمهای تسلیحاتی خود ایجاد کند، آگاهند.

اخبار بین الملل- مایک پمپئو در ادامه اظهارات تکراری و بی اساس چند روز اخیر خود در توجیه به راه ندازی مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: همسایگان ایران بهتر از هر کسی از ویرانگری که (این کشور) می‌تواند با این سلاح‌ها ایجاد کند، آگاهند. دنیا و به ویژه دوستان اروپایی ما در شورای امنیت باید متوجه اظهارات خود (در این خصوص) باشند. آمریکا در این شکست رهبری مشارکت نخواهد کرد.

پس از اقدام آمریکا در فعال‌کردن مکانیسم ماشه در روز پنج‌شنبه، مخالفان و متحدان واشنگتن بار دیگر انتقادات خود علیه این کشور را ابراز و تاکید کردند که تلاش آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های ضدایرانی شکست خواهد خورد. پمپئو اصرار دارد که علی‌رغم خروج یک‌جانبه گرایانه آمریکا از توافق برجام، واشنگتن همچنان می‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند، چین، روسیه و حتی متحدان آمریکا در اروپا اقدام اخیر آمریکا را غیرقانونی خوانده‌اند.

پمپئو طی یک افشاگری در سازمان ملل در نیویورک، مدعی شده است که متحدان آمریکا در جلسات خصوصی حاضر شده‌اند تا از اقدامات ضدایرانی آمریکا حمایت کنند، اما شجاعت لازم را برای اعلام علنی آن ندارند. فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه مشترک اظهار کردند که آمریکا پس از خروج از برجام در ۸ مه سال ۲۰۱۸ دیگر حقی بر اجرای مفاد برجام ندارد و اقدامات این کشور را علیه برجام عنوان کردند.

به رغم تصمیم دونالد ترامپ برای خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸، پمپئو دیروز مدعی شد آمریکا طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، که توافقنامه بین المللی را تصویب کرده است، این ظرفیت را دارد تا مکانیسم ماشه را فعال کند و تحریم‌های سازمان ملل را بازگرداند؛ زیرا آمریکا در ابتدا یک طرف این توافق بوده است.