به گزارش افکارنیوز،

بنا به جزئیات گزارش یک رسانه صهیونیستی نزدیک به سازمان موساد، تل‌آویو نگرانی خود در خصوص همکاری هسته‌ای میان ریاض و پکن را به اطلاع مقامات واشنگتن رسانده است.

اخبار بین الملل- رسانه صهیونیستی والا در گزارشی اعلام کرد مقامات ارشد سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی در تماسی با همتایان آمریکایی خود نسبت به همکاری عربستان و چین در زمینه هسته‌ای شدیدا ابراز نگرانی کرده اند. نگرانی مقامات اطلاعاتی صهیونیست مربوط به کارخانه‌ای سری ساخت مواد اولیه در حوالی ریاض است که گفته می‌شود برای غنی سازی اورانیوم در عربستان به زودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنا به نوشته پایگاه والا، مقامات صهیونیست از طریق گزارش‌های روزنامه‌های آمریکایی نیویورک تایمز وال استریت ژورنال به ماهیت همکاری هسته‌ای میان عربستان و چین پی برده اند. مقامات اطلاعاتی رژیم صهیونیستی اعلام کردند دفتر نخست وزیری این رژیم با این مسئله به عنوان یک موضوع سیاسی بسیار حساس برخورد می‌کند، زیرا از نظر تل‌آویو، ریاض متحد مهمی در مقابله با ایران تلقی می‌شود.

بنا به گفته یک مقام جاسوسی رژیم صهیونیست، موضوع فعالیت این کارخانه ناشناخته در حوالی ریاض حتی برای مقامات آمریکا و نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی شفاف نیست.

پیش از این نیز، شماری از سناتور‌های آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در نامه‌ای به دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا نسبت به برنامه موشکی و هسته‌ای عربستان سعودی هشدار دادند و آن را تهدیدی برای تلاش‌ها به منظور جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته‌ای دانستند.

در این نامه آمده است: عربستان در حال رسیدن به چرخه کامل سوخت هسته‌ای است و این موضوع به ریاض این امکان را می‌دهد به تسلیحات هسته‌ای دست یابد. اگر فناوری هسته‌ای عربستان کنترل نشود می‌تواند به این کشور امکان آن را بدهد که به طور مخفیانه به اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای دست یابد.

عربستان سعودی در حال ساخت راکتور هسته‌ای با کمک کشور چین است. برخی مقامات آمریکایی نگران آن هستند که ریاض بخواهد به تسلیحات هسته‌ای دست یابد و در آن صورت کشور‌های دیگر خاورمیانه نیز به سمت دستیابی به این تسلیحات حرکت کنند.