به گزارش افکارنیوز،

وزیر خارجه آلمان در آستانه سفر به ترکیه و یونان، خواهان انجام گفت‌‌وگوهای مستقیم بین دو کشور همسایه اما دچار شده به تنش شد.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «شینهوا» « هایکو ماس » وزیر خارجه آلمان که قرار است امروز برای میانجی‌گری بین ترکیه و یونان به این دو کشور سفر کند در آستانه این سفر گفت، تنش بیشتر نه تنها به همه بلکه به کشورهایی که مستقیم در آن درگیر هستند آسیب می‌رساند.

هایکو ماس در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: «به جای اقدامات تحریک‌کننده جدید، اینک لازم است تا اقدامی برای برقراری آرامش  و وارد شدن به گفت‌و‌گوهای مستقیم انجام شود. ما لازم است از تمام تلاش‌ها حمایت کنیم.»

ماس افزود، ترکیه و یونان متحدان ما در ناتو هستند. راه حل اختلافات در مورد ذخایر گاز طبیعی درشرق  دریای مدیترانه فقط براساس قوانین بین المللی و با انجام گفت‌وگوی صادقانه با یکدیگرحاصل می‌شود. 

به گزارش شینهوا، وزیر خارجه آلمان قرار است ابتدا به یونان سفر کتد و سپس عازم ترکیه شود.

«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس  نیز روز دوشنبه طی تماس با «نیکوس پاناگویتوپولوس» وزیر دفاع یونان از اقدامات ترکیه در شرق دریای مدیترانه که  به گفته او موجب تشدید تنش در منطقه شده انتقاد و از یونان حمایت کرد.

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.