به گزارش افکارنیوز،

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز (پنجشنبه) با حضور در مصاحبه با میز سردبیری خبرگزاری «آناتولی» به تشریح مواردی درباره عملیات‌های نظامی در سوریه و عراق ، فعالیت‌های حفاری در مدیترانه و تنش‌ها با یونان پرداخت.

اخبار بین الملل- آکار در این میزگرد خبری، با بیان اینکه ترکیه اجازه نمی‌دهد از خاک یا آب کشورهای همسایه تعرضی علیه منافع آن صورت بگیرد، مدعی شد: «ما با دولت عراق خصومتی نداریم و هیچ چشم‌داشتی هم به [سرزمین] دیگر کشورها نداریم».

به نوشته آناتولی، وی با ادعای اینکه عملیات نظامیان ترکیه در شمال سوریه و خصوصا منطقه ادلب با هدف محافظت از شهروندان سوری و مبارزه با تروریسم است، افزود: «ما از طریق حمله به مخفی‌گاه‌های تروریست‌ها، به مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهیم».

وزیر دفاع ترکیه ادامه داد: «ما بیست‌وششمین دور از گشت‌زنی مشترک با روسیه در بزرگراه بین‌المللی اِم۴ (در ادلب) را به پایان رساندیم و به همکاری‌ها ادامه خواهیم داد. ما در تماس دائم با طرف روسی برای جلوگیری از نقض آتش‌بس هستیم»

آکار درباره تنش‌ها در حوزه شرق دریای مدیترانه نیز توضیح داد: «ما از فعالیت‌های وزارت انرژی در شرق مدیترانه حفاظت خواهیم کرد... به قوانین بین‌المللی درخصوص کشورهای همسایه علی‌الخصوص یونان پایبند هستیم اما اظهارات تهدیدآمیز را نمی‌پذیریم».

وی با لحنی کنایه‌آمیز خطاب به یونان با بیان اینکه ممانعت از فعالیت‌های نیروهای مسلح ترکیه از طریق رزمایش چیزی مانند یک رؤیای دست‌نیافتنی است، خبر داد که ارتش ترکیه نیز در روزهای اول و دوم سپتامبر، رزمایش نظامی گسترده‌ای در شرق دریای مدیترانه برگزار خواهد کرد.

وزیر دفاع ترکیه با اشاره به مواضع اخیر فرانسه در حمایت از یونان در مناقشات دریای مدیترانه با آنکارا گفت: «دوران قلدری به سر رسیده است... ما برای گفت‌وگو جهت حل مشکلات در دریای اژه آماده هستیم... اگر مسئولان یونانی تصمیم مثبتی در روزهای آینده بگیرند، ما خوشحال می‌شویم که میزبانشان باشیم».

آکار با تاکید بر اینکه ترکیه اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری حتی یک قطره از آب‌های سرزمینی آن را تصرف کند، افزود: «مصر در توافق دریایی با یونان دچار خسارت و زیان شده و جزئیات این توافق وحشتناک است».