به گزارش افکارنیوز،

در دوشنبه، بین شرکت های ملی انرژی ازبکستان و افغانستان توافقنامه ای در مورد عرضه برق به مدت 10 سال امضا شد.

اخبار بین الملل- بر اساس این گزارش، «سردار عمررزاق اف» معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با «محمد حنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه افغانستان که در سفری وارد «تاشکند» شده، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در جریان این ملاقات موضوعات مهم مربوط به همکاری های تجاری، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، حمل و نقل و لجستیکی بین دو کشور و همچنین چشم‌انداز اجرای پروژه های مشترک در زمینه های انرژی، ساخت و ساز راه آهن، تجارت و توسعه زیرساخت ها در افغانستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

طی این دیدار همچنین مسائل مربوط به تسریع ساخت خط انتقال برق «سرخان- پل خمری» و تهیه پیش نویس توافقنامه در مورد ارتباط بین المللی جاده ای بررسی شد.

در پایان این ملاقات بین شرکت «شبکه های برق ملی ازبکستان» و شرکت افغانستانی «براشنا» توافقنامه ای در مورد عرضه برق به مدت 10 سال به امضا رسید.

امضا موافقت نامه در زمینه عرضه برق بین شرکت های ملی انرژی دو کشور در جریان مذاکرات «محمد حنیف اتمر» با «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان صورت گرفت.

طرفین طی این دیدار همچنین مسائل مربوط به گسترش همکاری بین دو کشور در زمینه‌های تجاری و حمل و نقل را بررسی کردند.

کامل اف طی این دیدار در مورد نقش مهم افغانستان در سیاست خارجی ازبکستان صحبت و بر حمایت «تاشکند» از روند صلح به رهبری افغان ها تاکید و برای شروع فوری مذاکرات بین «کابل» و طالبان ابراز امیدواری کرد.

وزیر امور خارجه افغانستان به نوبه خود از ازبکستان به دلیل حمایت از روند صلح و موقعیت جمهوری اسلامی افغانستان تشکر و همچنین بر لزوم آغاز فوری مذاکرات صلح و حفظ نظام جمهوری و دستاوردهای 19 سال اخیر در این کشور، تاکید کرد.

وی عنوان کرد که رهبریت افغانستان برای تقویت روابط با ازبکستان مصصم است.