به گزارش افکارنیوز،

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در پیامی در توئیتر به دیدار خود با «فائز السراج» نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی و اعضای کابینه وی در طرابلس اشاره کرد.

اخبار بین الملل- وی در این پیام توئیتری نوشت: «درباره راه‌های پیش‌رو درباره پیشبرد روند سیاسی، بازگشت به گفت‌وگوهای کمیته نظامی 5+5 و برداشته شدن تحریم نفتی مذاکره شد.»

بورل اضافه کرد: «اتحادیه اروپا قاطعانه از روند برلین حمایت می‌کند و تلاش‌های میانجی‌گرانه و اقدامات کاهش تنش از جمله تحریم تسلیحاتی، عناصر کلیدی برای به پایان رساندن درگیری لیبی به شمار می‌آید.»

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: «لیبی همچنان اولویت اصلی اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. ما از تفاهم آتش‌بس اخیر استقبال می‌کنیم و به حمایت از مذاکرات و راه‌حل سیاسی برای درگیری‌ها به رهبری لیبی، حمایت می‌کنیم.»

شورای ریاستی لیبی و دولت وفاق ملی و شورای عالی حکومتی هم اکنون تنها نهاد در این کشور هستند که سازمان ملل آن‌ها را به رسمیت می‌شناسد. این سه نهاد در پی توافق ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵ در شهر «الصخیرات» لیبی و با حضور نماینده سازمان ملل با هدف پایان درگیری‌ها، شکل گرفتند. «فایز السراج» رئیس شورای ریاستی و نخست‌وزیر دولت وفاق ملی است.

بحران لیبی و درگیری میان دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» با شبه‌نظامیان وابسته به خلیفه حفتر، به محلی برای درگیری‌های نیابتی میان میان مصر، امارات از یک سو و ترکیه و قطر از سوی دیگر تبدیل شده است. همزمان با امضای تفاهمنامه همکاری نظامی-امنیتی دریایی میان آنکارا و طرابلس و ارسال تجهیزات نظامی از ترکیه به لیبی، دولت‌های امارات و مصر نیز کمک‌های تسلیحاتی خود از «خلیفه حفتر» را افزایش داده‌اند.

دولت وفاق ملی لیبی در یک بیانیه اعلام کرد که به همه نیروهای نظامی خود دستور آتش‌بس فوری و توقف تمام عملیات رزمی و نظامی داده است. آتش‌بس پیشنهادی و اعلامی دولت وفاق ملی شامل غیرنظامی کردن مناطقی از «سرت» و «الجفره» لیبی می‌شود. طبق گزارش‌ رسانه‌ها، دولت وفاق ملی لیبی همچنین بر خواست خود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ماه مارس در لیبی تاکید کرد.