به گزارش افکارنیوز،

سرگئی لارورف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با گیر پدرسون، فرستاده سازمان ملل به سوریه تاکید کرد که مسکو همچنان به تلاش‌های خود برای حفظ وحدت و حاکمیت سوریه و آغاز عملیات سیاسی با هدف پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور متعهد است.

اخبار بین الملل- او درباه نتایج نشست سوم کمیته قانون اساسی سوریه که اخیرا در ژنو برگزار شد، گفت: تمامی مشکلات حل و فصل نشده و توافق کامل در امور مربوط به فعالیت‌های آینده صورت نگرفته است، اما به صورت کلی نشست بسیار مفید و ثمربخشی بوده است.

لاوروف افزود: مسکو به عنوان یکی از کشور‌های ضامن در مذاکرات آستانه به حمایت از تلاش‌هایی که در راستای رسیدن به توافق سوری-سوری در مسائل مرتبط با اصلاح قانون اساسی است، ادامه خواهد داد.

او گفت: علاوه بر عملیات سیاسی، مسکو با توجه ویژه و بالایی تحولات سوریه را پیگیری خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه در دیدار با پدرسون تاکید کرد: کشور‌های عضو آستانه به دولت و مردم سوریه کمک می‌کنند تا تروریسم بین‌المللی از این کشور ریشه کن و وحدت و حاکمیت اراضی سوریه حفظ شود.

او بر ضرورت پیگیری اوضاع انسانی در سوریه به صورت جداگانه تاکید کرد و درباره شرایط انسانی این کشور در سایه شیوع ویروس کرونا هشدار داد.

لاوروف گفت: مسکو به صورت فعال به فراخوان دبیرکل سازمان ملل برای برداشتن تحریم‌های یکجانبه از سوریه در دوره شیوع ویروس کرونا پاسخ داد و از بی توجهی کشور‌های غربی به این مسئله ابراز تاسف می‌کند.

وزیر خارجه روسیه در دیدار با فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه همچنین درباره مسئله پناهندگان و آوارگان سوری گفت‌وگو کرد و بر ضرورت فعال سازی تلاش‌های هدفمند برای کمک به افرادی که می‌خواهند به کشورشان بازگردند، تاکید کرد و آن را عاملی برای کاهش مشکلات کشور‌های میزبان پناهندگان و در درجه نخست لبنان، اردن و ترکیه عنوان کرد.