به گزارش افکارنیوز،

به نقل از راشاتودی، مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا با طرح اتهام فساد علیه مسئولان دیوان کیفری بین المللی، از تحریم‌های دولت متبوعش علیه مقامات این نهاد بین المللی دفاع کرد.

اخبار بین الملل- پمپئو مدعی شد: دیوان لاهه را گروهی از سیاستمداران فاسد تشکیل داده اند. آن‌ها تهدیدی برای مردان ما هستند که در افغانستان در حال جنگیدن هستند. وزیر خارجه آمریکا با تکرار اتهام فساد علیه مسئولان دیوان لاهه گفت آن‌ها آمریکایی‌هایی را که برای آزادی در افغانستان می‌جنگند، تهدید به مجازات می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا گفت ما فشار اصلی را بر این دیوان آغاز کردیم. آمریکا هیچگاه در انعقاد توافق نامه‌های تاسیس این نهاد مشارکت نداشته و نمی‌خواهد ارتباطی با آن داشته باشد.

«فاتو بن‌سودا» دادستان و همچنین «فاکیسو موچوچوکو» رئیس بخش قضایی و همکاری دادگاه بین‌المللی کیفری به تازگی تحت تحریم‌های کاخ سفید قرار گرفته‌اند. بر اساس آنچه دولت ترامپ اعلام کرده، تحریم‌ها همه افرادی که در موضوع پرونده جنایت جنگی آمریکا در دادگاه بین‌المللی نقش دارند را هدف قرار داده است. پیش از این و در ۱۱ ژوئن نیز طی دستور اجرایی که ترامپ آن را صادر کرد، علیه شخصیت‌های فعال در دادگاه بین‌المللی اعلام جرم شد.

دادگاه بین المللی کیفری، تحریم‌های آمریکا علیه مقامات این دادگاه را «غیرقابل قبول» خواند.

نظامیان آمریکایی طی سال‌های اشغال افغانستان به ارتکاب جرایم جنگی در این کشور متهم شده‌اند که دادگاه بین‌المللی کیفری اکنون در حال بررسی این اتهامات است. هر چند که آمریکا بارها نهاد مذکور را تهدید کرده اما تحقیقات در جریان است.

ترامپ در خصوص تحقیقات جاری در دادگاه بین‌المللی کیفری، مدعی شده است که عملکرد نهاد مذکور، امنیت ملی آمریکا را هدف قرار داده است.