رئیس جنبش «الشعب» و نماینده سابق پارلمان لبنان گفت که سازمان اطلاعات ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی در انفجار بیروت دست داشته‌اند.

اخبار بین الملل- «نجاح واکیم»، عصر امروز یکشنبه به شبکه المیادین لبنان گفت که «سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بندر بیروت لبنان را منفجر کرده‌اند».

او افزود: «سرویس اف.بی‌.آی آمریکا برای اینکه حقیقت انفجار را پنهان کند، خود را به زور در تیم تحقیقات انفجار جا داده است».

رئیس جنبش الشعب لبنان گفت که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به دنبال این هستند که واقعیت را در انفجار بیروت پنهان کنند همانگونه که در قضیه ترور «رفیق الحریری»، نخست‌وزیر لبنان این گونه اقدام کردند.

واکیم در مورد سفر رئیس جمهور فرانسه به لبنان و هدف او از این سفرها نیز گفت که آمریکایی‌ها امانوئل ماکرون را به لبنان فرستادند تا راه را برای ابتکار عمل روسیه و چین ببندند.

بعد از کاهش ارزش پول لبنان در برابر دلار آمریکا، برخی از جریان‌های سیاسی در لبنان از جمله حزب‌الله و جریان ملی آزاد از لزوم «نگاه به شرق» و استفاده از تجربیات کشورهایی مانند ایران، چین و روسیه برای برون رفت از مشکلات لبنان از جمله تأمین برق سخن گفتند و دولت وقت به نخست‌وزیری «حسان دیاب» از این رویکرد تاحدودی استقبال کرد.

رئیس جنبش الشعب لبنان آمریکا را عامل انفجار بیروت دانست و گفت:‌ «این آمریکایی‌ها بود که بندر بیروت را منفجر کردند و در آینده این مسئله ثابت خواهد شد».

یک ماه پیش بر اثر آتش‌سوزی در انبار ۱۲ بندر بیروت لبنان، انفجار مهیبی در این بندر رخ داد و خسارت‌های زیادی به شهر بیروت وارد کرد و بیش از ۱۹۰ نفر در این انفجار کشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند.