چین قصد دارد مقامات ارشد آمریکایی که به تایوان سفر میکنند را تحت تحریم قرار داده و شرکت‌هایی که با تایوان نیز به تعامل می‌پردازند را نیز تحت تحریم قرار ‌دهد.

اخبار بین الملل- «هو شیجین» سردبیر گلوبال تایمز در پیامی در توئیتر نوشت: «بر اساس آن چیزی که می‌دانم، چین مقامات ارشد آمریکایی را که به تایوان سفر می‌کنند و همچنین شرکت‌های آمریکایی که با آنها در ارتباط هستند را تحریم می‌کند.»

وی افزود: «به این افراد هرگز اجازه داده نخواهد شد که به سرزمین چین وارد شوند و شرکت‌های آمریکایی نیز که با آنها در ارتباط هستند نیز بازار چین را از دست خواهند داد.»

تنش‌ها بین چین و تایوان طی هفته‌های اخیر در پی سفر مسئولان و دیپلمات‌های ارشد آمریکایی به تایوان شدت گرفته و این  در حالی است  که پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.

چند هفته پیش بود که نیروهای زمینی، هوایی و دریایی تایوان رزمایشی همه‌جانبه را برای افزایش آمادگی جهت مقابله با نیروهای مهاجم برگزار کردند.

از سوی دیگر همزمان با افزایش تنش‌های بین چین ، تایوان و آمریکا بر سر مناطق مورد مناقشه در دریای جنوبی چین، «تسای اینگ‌ون» رئیس‌جمهور تایوان خواستار اتحاد جهانی برای مقابله با چین شد.

تسای امروز (سه‌شنبه) طی سخنرانی در جمع مسئولان امنیتی تایوان و همچنین دیپلمات‌های ارشد غربی، اقدامات چین در دریای جنوبی و تنگه تایوان را تهدید اصلی برای ثبات منطقه شرق آسیا خوانده و گفت اتحادی از دموکراسی‌های جهان باید برای مقابله با این «اقدامات ستیزه‌جویانه» و حفاظت از آزادی تشکیل شود.