به گزارش افکارنیوز،

اتحادیه جهانی علمای مسلمان با صدور فتوایی که به امضای حدود ۲۰۰ عالم و دانشمند مسلمان در کشور‌های عربی و اسلامی و مناطق دیگر جهان رسیده است، صلح و عادی سازی روابط با اشغالگران صهیونیست  را که اشغالگران مسجد الاقصی، قدس و فلسطین هستند؛ حرام اعلام کرد.

اخبار بین المللپایگاه اینترنتی اتحادیه جهانی علمای مسلمان، متن این فتوا را منتشر کرد.

در این فتوا آمده است علمای امت، درباره فتوای تحریم صلح و عادی سازی روابط با اشغالگران اتفاق نظر دارند و درباره آن گفتگو‌های مفصلی از جمله در کنفرانس مجازی که روز یازدهم محرم برگزار شد بحث و تبادل نظر شد و در این کنفرانس نیز حدود ۵۰۰ عالم و مؤسسه اهل علم و دانش شرکت و درباره صدور فتوای زیر توافق کردند. متن فتوا به شرح زیر است:

مسئله فلسطین صرفاً یک مسئله سیاسی نیست بلکه یک مسئله مرتبط با مسجد الاقصی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از آن به معراج برده شد و نیز سومین مسجد مسلمانان است و به مثابه هویت آنان و موجودیت و جهاد آنهاست.

مسئله فلسطین مسئله تهاجم و اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین فلسطین در سایه قیمومیت انگلیس بود که با تقسیم فلسطین این قیمومیت پایان یافت و سپس بیشتر اراضی فلسطین به اشغال درآمد و امروز می‌خواهند بقیه سرزمین فلسطین را به شیوه‌های غصب، برخلاف حق، کشتار، آواره سازی و ویرانگری روشمند اشغال کنند و برخی کشور‌های عربی با همه جنایات مختلفی که علیه ملت فلسطین و علیه مقدسات مسلمانان و مسیحیان صورت می‌گیرد به بستن توافقنامه‌هایی موسوم به صلح یا بهتر بگوییم توافقنامه‌های تسلیم و سازش یا صلح با اشغالگران صهیونیست مبادرت کرده اند.

دردناکتر اینکه برخی از کسانی که خودشان را عالم می‌دانند و برخی طرف‌های اهل صدور فتوا در این اواخر با شتاب از عادی سازی استقبال می‌کنند که البته این حرکت آنان نه برای بازگرداندن حقوق غصب شده به صاحبانشان بلکه برای به رسمیت شناسی و عادی سازی روابط با اشغالگران و غصب و غاصبان است...

به همین سبب علمای امت معتقدند این حقایق مسلّم را روشن و دروغ بودن شبهات گمراه کننده را که با اصول شرعی و فتوا‌های علمای ثابت قدم در طول یک قرن در تضاد است برملا کنند.

علمای حاضر به اتفاق معتقدند آنچه بین برخی کشور‌های عربی و اسرائیل -که همچنان بیشتر فلسطین از جمله مسجد الاقصی و قدس شریف در اشغال آن است و شب و روز می‌کوشد بقیه فلسطین را نیز اشغال کند - رخ داده است در حقیقت صلح و آتش بس نیست بلکه کوتاه آمدن از مقدس‌ترین سرزمین‌ها و با برکت‌ترین آن‌ها و به رسمیت شناختن مشروعیت دشمن اشغالگر و اعتراف به آن و به جنایاتی مانند قتل و آواره سازی است که به لحاظ شرعی و قانونی و انسانی حرام است و نیز اعتراف به قادر ساختن اسرائیل برای اشغال همه فلسطین و سلطه اش بر خاورمیانه و به خصوص بر کشور‌های عرب خلیج فارس و سایر کشور‌های عربی و تحقق رؤیایش در رسیدن به جزیره العرب است.

به همین سبب آنچه توافقنامه‌های صلح یا آشتی یا عادی سازی روابط در این مورد نامیده می‌شود حرام و از نظر شرعی باطل و یک جنایت بزرگ و خیانت به حقوق الهی و رسول او و حقوق سرزمین و ملت فلسطین و حق امت اسلامی ما و شهدای ما در طول تاریخ است.