به گزارش افکارنیوز،

 وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، در مصاحبه‌ای که با این شبکه تلویزیونی داشت مدعی شد دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور آمریکا، از همتای روسی خود به شدت می‌ترسد.

اخبار بین الملل - در این مصاحبه، مجری این شبکه این سؤال را مطرح کرد که ترامپ گفته است هیچ حرفی درباره مسمومیت «الکسی ناوالنی» از چهره‌های مخالف روسیه ندارد. همچنان که پیش از این هم گفته بود درباره هدف قرارگرفتن نظامیان آمریکایی توسط نظامیان روسیه هم حرفی ندارد. چرا رئیس جمهور در این خصوص سکوت می‌کند؟

جان کری در پاسخ گفت: «سکوت رئیس جمهور آمریکا درباره این مسائل به هر علتی که باشد اکنون دیگر با توجه به نوع برخورد رئیس جمهور آمریکا با همتای روسی اش در هلسینکی و کنارگذاشتن کامل اطلاعات و گزارش‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا در آن دیدار، کاملا آشکار شده است که رئیس جمهور آمریکا بطور کامل در برابر همتای روسی خود مرعوب شده است.»

او در ادامه اضافه کرد «دونالد ترامپ در دیدارش با ولادیمیر پوتین به صراحت اعلام کرد به جامعه اطلاعاتی آمریکا اعتماد ندارد. ترامپ در آن دیدار گفت هیچ دلیلی وجود ندارد که سخنان پوتین را باور نداشته باشد. این سخن ترامپ به این معنا بود که به گزارش‌ها و اسناد جامعه اطلاعاتی آمریکا باور ندارد. فکر می‌کنم در آن زمان جان مک کین (سناتور فقید جمهوریخواه) هم گفته بود لحظه دیدار ترامپ با پوتین در هلسینکی یکی از لحظات ننگین ریاست جمهوری آمریکا بود. کاملا مشخص است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هرگز درباره الکسی ناوالنی چهره مخالف روسیه صحبت نکرده است همچنان که هرگز درباره نظامیان آمریکایی که توسط نظامیان روسیه هدف قرار گرفته اند هم صحبتی با پوتین نکرده است.»

جان کری گفت «بر اساس اطلاعاتی که ما در اختیار داریم ترامپ هرگز در هیچ گفتگوی تلفنی این موضوع را مطرح نکرده است؛ بنابراین رئیس جمهور آمریکا از همتای روسی خود می‌ترسد و در هیچ کدام از سه سناریوی فوق، ترامپ نه از نظامیان ما حمایت می‌کند و نه از منافع آمریکا حمایت می‌کند و نه به وظایف خود در قبال مردم ما بر اساس قانون اساسی عمل می‌کند.»

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در ادامه خطاب به مردم این کشور گفت به نظرم مردم باید در هنگام انتخاب فرد موردنظر برای فرماندهی کل نیرو‌های مسلح آمریکا این مسائل را مورد توجه قرار بدهند.

مجری شبکه ام اس ان بی سی نیوز در ادامه این سوال را مطرح کرد که «جامعه اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده است روسیه همچنان تلاش می‌کند در روند انتخاباتی ما مداخله بکند و سعی آن برای انتخاب مجدد دونالد ترامپ است. ولادیمیر پوتین و حکومت روسیه در انتخابات ما بدنبال چه چیزی هستند؟»

جان کری در پاسخ مدعی شد «علت آن که انتخابات آمریکا توجه ولادیمیر پوتین را جلب می‌کند این است که هر کسی که به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب بشود پوتین باید با او تعامل داشته باشد و در عین حال کسی که به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب خواهد شد باید در برابر اقدامات پوتین تقاضای پاسخگویی بکند. در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما او و دستیارش جو بایدن تلاش کردند پوتین را به علت اشغال بخشی از خاک اوکراین وادار به پاسخگویی بکنند. در آن زمان دولت آمریکا برای این کار طرحی را برای کمک مالی به کشور‌های حاضر در خط مقدم تصویب کرد و و نظامیان آمریکا را هم به خط مقدم اعزام کرد. برنامه‌هایی را برای آموزش و تقویت کشور‌های عضو ناتو ارائه کرد و به این ترتیب به روسیه اعلام کرد که اقدامات آن در اوکراین قابل قبول نخواهند بود. کاملا مشخص است که دونالد ترامپ از چنین توانایی برخوردار نیست.»

او ادامه داد «ترامپ توانایی مدیریت بحران‌هایی را ندارد که ولادیمیر پوتین ایجاد کرده است. وی در عین حال فاقد توانایی لازم برای همکاری است. ترامپ به سادگی ریاست جمهوری را به ولادیمیر پوتین و به نفع منافع روسیه تسلیم کرده است. بنظر من همه آمریکایی‌ها باید عمیقا درباره این موضوع نگران باشند.»