به گزارش افکارنیوز،

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین ، طی کنفرانس روزانه خود، اقدام آمریکا در لغو ویزای بیش از دو هزار دانشجوی چینی را محکوم کرد.

اخبار بین الملل- اخبار روز پنج‌شنبه حاکی از آن بود که آمریکا در حال انجام اقداماتی است که در پی آن از اعطای ویزا به برخی از دانشجویان چینی جلوگیری می‌شود.

پیشتر روز گذشته «چاد ولف» سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا، مدعی شده بود که برای جلوگیری از سرقت تحقیقات و اطلاعات حساس، واشنگتن دیگر به برخی از دانشجویان تحقیقاتی و همینطور دانش‌آموختگان چینی ویزا اختصاص نمی‌دهد.

در ماه می (اردیبهشت)، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، یک اعلامیه قانونی را امضا کرد که بر اساس آن ورود دانشجویان و محققان تحصیلات تکمیلی چینی را از اول ماه ژوئیه به بعد منع می‌کرد. بر اساس این سند که مدت نامشخصی دارد، این اقدام کسانی را هدف قرار می‌دهد که «استراتژی صنعت همجوشی نظامی و غیرنظامی» چین را اجرا و یا از آن حمایت می‌کنند.

اکنون در بیانیه منتشر شده در سایت وزارت خارجه چین تاکید شده که واشنگتن باید هرچه سریعتر بهانه‌ها برای اعمال محدودیت علیه دانشجویان چینی در این کشور را متوقف کند.

همچنین «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین، در گزارش روزانه خود تاکید کرد: «این رفتار آمریکا آزار سیاسی و تبعیض نژادی آشکار است و پکن این حق را به خود می‌دهد تا به آن‌ها پاسخ دهد».

وزارت امنیت داخلی آمریکا می‌گوید که در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹، ۲۷۲ هزار و ۴۷۰ دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد از چین در دانشگاه‌های آمریکا ثبت نام کردند. این تعداد، بیشترین تعداد دانشجویان کشوری خارجی را در آمریکا نشان می‌دهد.