به گزارش افکارنیوز،

روزنامه انگلیسی گاردین با یادآوری توافق روز گذشته وزرای خارجه تروئیکای اروپایی مبنی بر رد تقاضای آمریکا برای برگرداندن تحریم‌های ایران و توسل به مکانیسم ماشه ، آن را موجب برانگیخته شدن خشم رئیس جمهور آمریکا علیه دولت لندن ارزیابی کرد.

اخبار بین الملل- روزنامه گاردین با روایت توافق روز پنج شنبه وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان نوشت برغم فشار‌های شدید آمریکا، متحدان اروپایی واشنگتن مخالفت خود با از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران اعلام کردند. وزیر خارجه انگلیس در نشستی که با همتایان فرانسوی و آلمانی خود در کنت انگلیس برگزار کرد مخالفت خود با توسل آمریکا به مکانیسم ماشه علیه ایران مطرح کرد.

این در حالی است که بنا به گفته دیپلمات‌های اروپایی، دولت بوریس جانسون پس از خروج از اتحادیه اروپا، چشم به راه انعقاد یک توافق تجارت آزاد با آمریکاست و احتمالا با مخالفت با مکانیسم ماشه، خشم و نارضایتی ترامپ را موجب خواهد شد. دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند سرپیچی لندن از واشنگتن در خصوص مکانیسم ماشه می‌تواند آتش خشم رئیس جمهور آمریکا را در پی داشته باشد.

پیش از این نیز همراهی نکردن متحدان اروپایی واشنگتن با فعال کردن مکانیسم ماشه، خشم و ناامیدی نماینده آمریکا در سازمان ملل را به دنبال داشت. کلی کرفت در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی، با ناامیدکننده خواندن رفتار متحدان اروپایی آمریکا مدعی شد: این مسئله (تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران) به حدی مهم است که ما نمی‌توانیم تا زمان منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر صبر کنیم.

وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان روز پنج‌شنبه بر سر رد تلاش آمریکا برای پیشبرد سازوکار موسوم به مکانیسم ماشه علیه ایران توافق کردند. «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس و «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه برای هماهنگی بیشتر در راستای حفظ برجام با یکدیگر دیدار کردند. در نتیجه این نشست اعلام شد که باید با تلاش‌های آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه مقابله شود. سه کشور اروپایی ضمنا مدعی شدند که ایران باید فورا به طور کامل به تعهدات برجامی خود بازگردد.

این تصمیمِ تروئیکای اروپایی درحالی گرفته شده که پیشتر رئیس جمهور آمریکا، از بازگشت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران با استفاده از مکانیسم ماشه خبر داد.

آمریکا پس از ناتوانی در تصویب قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، مدعی استفاده از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تمامی تحریم‌ها علیه تهران است. اتحادیه اروپا پیش از این نیز اعلام کرده بود که آمریکا نمی‌تواند با توسل به مکانیسم ماشه، تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فعال کند.