به گزارش افکارنیوز،

 وزیر خارجه آمریکا در راستای پیگیری سیاست مداخله جویانه خود در امور داخلی چین ، نسبت به وضع فعالان دموکراسی در هنگ کنگ ابراز نگرانی کرد.

اخبار بین الملل- مایک پمپئو در پیامی در حساب توئیتری خود آورد: از اینکه فعالان دموکراسی در هنگ کنگ، که دو هفته پیش بازداشت شده اند، از دسترسی به وکلای دلخواه خود محروم شده اند بسیار ناراحت شدم. ما امیدواریم که تعهد رئیس اجرایی (کری) لام در حمایت از حقوق ساکنان هنگ کنگ چیزی فراتر از کلمات باشد.

وزیر خارجه آمریکا پیش از این نیز مدعی شد حزب کمونیست چین دروغ می‌گوید و کسانی که حقیقت را بیان می‌کنند سر به نیست می‌شوند. پمپئو حوادث هنگ کنگ را به تراژدی تشبیه کرد و گفت نقض مداوم آزادی برای مردم این منطقه باز هم رخ داد.

از ۵ ماه پیش تاکنون پس از اعلام قانون استرداد مجرمان به چین، هنگ‌کنگ شاهد موجی از تظاهرات و اعتراضات گسترده بود. کشور‌های غربی بخصوص انگلیس و آمریکا با حمایت رسانه‌ای گسترده و مدیریت اعتراضات، چین را با چالش امنیتی مواجه کردند. با این حال، پکن اعلام کرده است هنگ‌کنگ بخشی از خاک چین باقی خواهد ماند.

اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا و کشور‌های اروپایی در قبال موضوع هنگ‌کنگ طی ماه‌های اخیر افزایش یافته و پکن بار‌ها به این کشور‌ها درباره عدم مداخله در امور داخلی چین هشدار داده است.