به گزارش افکارنیوز،

نخست وزیر یونان روز یکشنبه گفت بازگشت کشتی تحقیقاتی ترکیه به پایگاه خود در جنوب این کشور، اولین گام مثبت برای کاهش تنش با آنکارا بر سر منابع طبیعی دریایی است.

اخبار بین الملل- به گزارش خبرگزاری «رویترز» «کریاکاس میتسوتاکیس»  نخست وزیر یونان در جمع خبرنگاران در این باره گفت: «بازگشت کشتی "اروک ریس" ترکیه اولین قدم مثبت است ،امیدوارم تداوم وجود داشته باشد. ما میخواهیم با ترکیه گفت وگو کنیم اما بدون اقدام تحریک کننده.»

وی گفت: «گفت وگو تنها راه مقابله با تنها مشکل بین دو کشور است.برداشت اولین قدم (توسط ترکیه) منجر به  بهبود اوضاع در روابط دو جانبه خواهد بود.»

 نخست وزیر یونان روز شنبه از تقویت نیروهای مسلح یونان به انواع تجهیزات مختلف برای مقابله با هرگونه تهدیدی از جمله  از جانب ترکیه خبر دادو گفت که برای دفاع از کشور، 18 فروند جنگنده رافائل و 4 فروند ناوچه خریداری میکند.

نخست وزیر یونان افزود که نیروهای مسلح این کشور به بالگردهای «سیهاوک-60 » و موشکهای ضد تانک و اژدر تجهیز میشوند. وی از بکارگیری 15 هزار پرسنل نظامی جدید برای تقویت بدنه نیروهای مسلح این کشور خبر داد.

این در حالی است که  حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در سخنرانی در جمع نظامیان این کشور در یک مرکز آموزشی خطاب به همسایگان این کشور (یونان و قبرس) گفت:«برای اینکه تنش‌ها در منطقه کاهش یابد بهتر است برخی ساکت باشند. آنها بهتر است هیچ کاری انجام ندهند جز اینکه خفه شوند. آنهایی که وارد دسیسه علیه ترکیه میشوند همانند گذشته متحمل خسارات خواهند شد.»

وزیر دفاع ترکیه سپس خطاب به یونان گفت که بهتر است ساکت مانده  و در خدمت منافع دیگران نباشد. هشدار تند آکار این در حالی مطرح شده که مقامات ترکیه در روزهای گذشته از آمادگی برای  برگزاری گفت وگو با یونان خبرداده اند. سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه از یونان خواسته بدون هیچگونه پیش شرطی وارد مذاکره با آنکارا شود و کشتیهای جنگی خود را از اطراف سواحل ترکیه دور کند.