به گزارش افکارنیوز،

 «آنتونی گوترش»، دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی جهانی چین (CGTN) از نبود وحدت و همبستگی در میان مردم جهان در زمان وقوع بحران انتقاد کرد. 

اخبار بین الملل- گوترش که همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان ملل، در این مصاحبه صحبت می‌کرد، گفت: «به نظرم، ما می‌توانیم به تلاش‌های حافظان صلح در سازمان ملل افتخار کنیم. آنها زندگی بسیاری از افراد را نجات داده‌اند... سازمان ملل نقش فوق‌العاده در [ارائه] کمک‌های بشردوستانه دارد.» 

گوترش همچنین خاطرنشان کرد ۷۵ سال گذشته تنها دوره‌ای بوده که قدرت‌های بزرگ جهان با یکدیگر جنگ نداشته‌اند. 

وی در این باره گفت: «ما شاهد جنگ‌های بسیاری در جهان هستیم، اما اینها مانند جنگ جهانی دوم یا جنگ جهانی اول و یا دیگر جنگ‌ها در گذشته نیستند؛ [جنگ‌هایی] که در آنها قدرت‌های بزرگ با یکدیگر مبارزه می‌کردند.» 

گوترش افزود: «سازمان ملل توانسته کشور‌های جهان را در کنار یکدیگر بیاورد.» 

اما وی در ادامه با ابراز ناامیدی در مورد میزان مشارکت‌ و همکاری‌ در جهان گفت جامعه جهانی کنونی شاهد همکاری بین‌المللی کافی نیست، این مسئله بزرگترین ناکامی محسوب می‌شود.  

گوترش گفت: «ما در جهانی زندگی می‌کنیم که اختلافات در آن بسیار است. ما همچنین شاهد بیماری کووید-۱۹ بوده‌ایم ... جهان نتوانسته‌ برای مبارزه با این بیماری در کنار یکدیگر باشد، زیرا اختلافات وجود دارد.»

آمار و ارقام منتشر شده در وبگاه «وُرلداُمتر» نشان می‌دهد تعداد کسانی که در جهان به ویروس «کووید۱۹» مبتلا شده‌اند شامگاه یکشنبه از ۲۹ میلیون نفر فراتر رفته است.

این در حالی است که بیش از ۹۲۰ هزار نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

در میان کشورهای آلوده به این ویروس، ایالات متحده آمریکا با حدود شش میلیون و هفتصد هزار نفر، بیشترین شمار مبتلایان در جهان را دارد.

بر اساس آمار اعلامی، آمریکا طی بیست‌وچهار گذشته ۲۸۶ مورد فوتی بر اثر ابتلا به این ویروس ثبت کرد. این کشور با حدود ۱۹۸ هزار جان‌باخته، در رتبه نخست کشورهای دارای بیشترین موارد فوتی ویروس کرونا ایستاده است.