به گزارش افکارنیوز،

 برخی منابع آگاه از رایزنی «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی با وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای انتقال پایگاه هوایی «اینجرلیک» آمریکا از ترکیه به امارات متحده عربی خبر دادند.

این منابع آگاه هدف بن زاید از این رایزنی و تلاش برای انتقال پایگاه هوایی آمریکا به ابوظبی را تقویت روابط امارات با آمریکا عنوان کردند.

منابع مذکور همچنین اعلام کردند: تحولات اخیر امارات از جمله امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تحرکات ابوظبی در لیبی و شرق دریای مدیترانه در همین راستا بوده است.

پایگاه الخلیج الجدید نوشت: امارات همچنین برای اجرای پروژه‌های اقتصادی و نظامی استراتژیک با همکاری پنتاگون و موسسات اقتصادی و مالی بزرگ آمریکا در ساحل جنوبی یمن و تعدادی از جزایر این کشور از جمله سقطری تلاش می‌کند.

این در حالی است که «ران جانسون» سناتور بارز جمهوریخواه آمریکا پیشتر تاکید کرد که واشنگتن به سبب سیاست‌های «نگران کننده» ترکیه، احتمال انتقال نیروهایش را از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه به یک جزیره یونانی بررسی می‌کند.

این سناتور آمریکایی اذعان کرد آمریکا به یونان به عنوان جایگزینی برای انتقال نیرو‌های مستقر در اینجرلیک می‌نگرد. وی افزود روش «تاسف‌باری» که اردوغان در پیش گرفته است، واشنگتن را وا می‌دارد تا همکاری نظامی‌اش با یونان را به ویژه در زمینه حضور نظامی در پایگاه دریایی در جزیره «کرت» تقویت کند.

نیروی هوایی آمریکا از پایگاه هوایی اینجرلیک در استان آدانا در جنوب ترکیه استفاده می‌کند؛ همچنانکه ایستگاه راداری که در منطقه کوراجیک واقع در ملطیه ترکیه مستقر است و بخشی از سامانه پدافند موشکی ناتو محسوب می‌شود را در اختیار دارد.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد دو پایگاه اینجرلیک و کوراجیک را که نیرو‌های آمریکایی در آن حضور دارند در پاسخ به تحریم‌های آمریکا خواهد بست.